WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Algorytm przewiduje autyzm u dzieci z 81% skutecznością

Zespół badaczy z Uniwersytetu Karoliny Północnej opracował algorytm, który potrafi celnie oszacować ryzyko wystąpienia autyzmu u dzieci. W czasie testów osiągnął on 81% skuteczność pod względem przewidywania, czy rodzeństwo chorych na autyzm również będzie na niego cierpieć. Dotychczasowe metody badań osiągały o wiele gorsze rezultaty, oscylujące w okolicach 50%.

Prace prowadzono we współpracy z naukowcami z Charleston, którzy zajmowali się obrazowaniem mózgu u niemowląt. Aby odkryć powiązania i rozwój autyzmu, dokonano skanów u dzieci w wieku 6 miesięcy, 1 roku oraz 2 lat. Badacze doszli m.in. do wniosku, że mózg u osób z autyzmem ma większy rozmiar niż u pozostałych ludzi. Zmiany nie są widoczne w ciągu pierwszych dwunastu miesięcy życia, jednak potem pojawiają się w szybkim tempie. Najczęściej wzrost występuje między 12 a 24 miesiącem.

Zebrane informacje pozwoliły również wysnuć inne wnioski. Jednym z podstawowych jest częstość występowania autyzmu ze względu na płeć. Jak się okazuje, jest on znacznie powszechniejszy u chłopców. Algorytm trafnie ocenił występowanie zaburzenia rozwoju w 8 na 10 przypadków. Według badaczy, ich osiągnięcie może pomóc medycynie w walce z rozwojem i skutkami autyzmu. Im wcześniej zostanie on wykryty, tym większe będą szanse na podjęcie odpowiedniego leczenia.

[Źródło i grafika: digitaltrends.com]