Reklama
aplikuj.pl

Alio FHD120 – test kamery do wideokonferencji i e-learningu

Firmy bardzo często muszą korzystać z wideokonferencji w celu omówienia spraw związanych z działalnością. Sprawdziłem możliwości jakie daje kamera Alio FHD120. To urządzenie od firmy, która dopiero rozpoczyna “przygodę” na naszym rynku. Przekonajmy się, czy jest to produkt godny uwagi.

Obudowa i jakość wykonania Alio FHD120

Kamera do wideokonferencji Alio FHD120 zaskoczyła mnie jakością wykonania. Każdy element jest tutaj bardzo dobrze spasowany. Materiały użyte do jej produkcji są naprawdę dobre. Odnoszę wrażenie styczności z solidnym sprzętem. To duży plus dla marki, która dopiero stawia pierwsze kroki na polskim rynku. Czas przyjrzeć się jej bliżej, bowiem może to być dobre wrażenie, ale tylko pod kątem wizualnym. Obym się mylił.

Konstrukcja Alio FHD120 została wykonana z tworzywa sztucznego. Obudowa nie posiada jakichkolwiek przycisków. Wszystkimi funkcjami kamery sterujemy w aplikacji, z której korzystamy do przeprowadzania rozmów wideo. Oczywiście przewód jest nieodłączną częścią całej konstrukcji i posiada końcówkę USB. W zestawie znalazła się również gumowa zaślepka na obiektyw kamerki, która przymocowana jest do niej na małym sznurku. W każdym momencie możemy ją jednak odpiąć. 

Z przodu i tyłu Alio FHD120 znajdziemy otwory, w których znajduje się mikrofon. Warto wspomnieć, że uchwyt regulowany jest w różnych poziomach. Dlatego też nie będzie problemu z umieszczeniem kamerki na laptopie, monitorze czy telewizorze. Mocowanie składa się z dwóch ramion, które połączone są ze sobą zawiasem. Na ramionach znajdziemy gumę, która chroni przed zarysowaniami urządzenie, na którym postawimy kamerę. Alio FHD120 możemy również zamocować na statywie lub uchwycie, ponieważ została ona wyposażona w specjalny otwór, który to umożliwia.

Jakość obrazu Alio FHD120 oraz rozmów

Czas sprawdzić najważniejszą funkcję Alio FHD120. Z racji tego, że ma do dyspozycji obiektyw szerokokątny, jest to urządzenie, które przystosowano do prowadzenia konferencji, w których uczestniczy kilka osób. Oczywiście, to wcale nie przeszkadza w tym, by na przykład prowadzić wideorozmowę samotnie. Szeroki kąt pomoże nam w umieszczeniu w jednym kadrze nas oraz na przykład tablicy, na której będziemy przedstawiali materiały dla naszych uczniów, czy klientów. Kamera może transmitować obraz w rozdzielczości FHD 1080p przy 30 klatkach na sekundę.

Jakość obrazu z kamerki Alio FHD120 jest bardzo dobra. Nawet bez zmiany ustawień obraz jest odpowiednio jasny, a kontrast taki, jaki być powinien. Jasność możemy przestawiać w aplikacji, z której korzystamy. Jest to nawet możliwe w systemowym oprogramowaniu Windows. Mowa o aplikacji “Aparat”. Szczegóły na obrazie są widoczne nawet jeśli go przybliżymy. Warto zauważyć, że materiał wideo jest płynny i w żadnym wypadku nie doświadczymy tak zwanego klatkowania. Nawet przy gwałtowniejszych ruchach. Kamera obsługuje WDR (Wide Dynamic Range). Technologia ta ma za zadanie ulepszenie jakości obrazu – szczególnie w trudnych warunkach oświetleniowych. Pozostając przy tym aspekcie…

Kamera Alio FHD120 została wyposażona w czujnik obrazu, który odpowiada za redukcję szumów występujących przy słabym oświetleniu. O ile przy dobrym świetle i nieco gorszym funkcja ta działa bardzo dobrze, to jednak po zmroku nie unikniemy szumów. Niemniej jednak Alio FHD120 bardzo dobrze radzi sobie z pracą po zmroku, a pojawiające się szumy nie są jakoś mocno irytujące. Widać to zresztą na załączonych materiałach testowych. 

Testy praktyczne

Jak sama nazwa mówi, kamerka Alio FHD120 to model, którego kąt widzenia wynosi 120 stopni. Wspomniałem to już wcześniej, aspekt ten jest bardzo przydatny podczas konferencji, kiedy to bierze w niej udział większe grono osób. Kamera do wideorozmów Alio FHD120 rejestruje znacznie lepszą jakość obrazu od tej, którą oferują modele wbudowane w ekrany notebooków. Widać to na porównaniu z obiektywem, jaki oferuje ultrabook HP Spectre. Co z dźwiękiem? Kamerka Alio FHD120 została wyposażona w układ mikrofonów, które zbierają dźwięk z odległości do 3 metrów.

Alio FHD120 do podłączenia z komputerem czy innym urządzeniem wykorzystuje interfejs USB 2.0. Kamera działa na zasadzie plug&play. Wystarczy ją podpiąć do urządzenia, uruchomić kompatybilny program i cieszyć się jej możliwościami. Kamerka Alio FHD120 współpracuje z takimi aplikacjami jak m.in. Skype, Microsoft Teams, FaceTime, Google Hangouts czy Zoom.

Podsumowanie

Alio FHD120 to urządzenie, które bardzo dobrze sprawdzi się podczas streamingu, a więc w przypadku konferencji w naszej pracy, czy uczelni. Jakość obrazu jest bardzo dobra. Szerokokątny obiektyw przyda się podczas rozmów większą grupą. Atutem kamery jest również jej dobra jakość wykonania. To wszystko sprawia, że urządzenie jest warte swoich pieniędzy. Cena Alio FHD120 oscyluje w granicach 350 złotych. Uważam, że producent wycenił ją rozsądnie, gdyż podobną jakość oferuje na przykład Logitech C930, jednak jest to kamera znacznie droższa od produktu oferowanego przez polskie przedsiębiorstwo. Krótko mówiąc, w przypadku Alio FHD120 jestem na tak.