WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

ALS ma wpływ na mózg chorego pacjenta

ALS (stwardnienie zanikowe boczne) to straszna choroba, na którą cierpi około 20 tysięcy amerykanów. Stopniowo niszczy ona zdolność do chodzenia, mówienia oraz oddychania. Wpływa ona także na umysł.

Do najnowszego badania zrekrutowano 161 osób z ALS, którzy byli pod opieką medyczną w Wielkiej Brytanii i Irlandii. W ramach wywiadu pacjenci otrzymali testy, które mierzyły ich funkcje poznawcze i pamięć. Następnie ich wyniki zostały porównane z 80 zdrowymi pacjentami. Okazuje się, że pacjenci z ALS mieli gorsze wyniki niż grupa kontrolna. Także zostało głoszonych więcej problemów behawioralnych. Jedynym testem, gdzie nie było różnic, był pomiar ich zdolności wzrokowych i przestrzennych.

Ogólnie rzecz biorąc, 29 pacjentów miało jakąś formę upośledzenia poznawczego a ponad połowa przynajmniej jeden objaw behawioralny. W miarę postępu choroby, objawy takie jak brak empatii, były coraz bardziej powszechne. Osoby z ALS częściej cierpią na depresję – jest to całkowicie zrozumiałe. Możliwe jednak, że na tą chorobę ma wpływ także ALS, który oddziałuje na mózg.

Badanie krwi powie Ci o godzinie w Twoim ciele

Źródło: https://gizmodo.com/