Reklama

Alternatywa dla herbicydów. Bazująca na roślinach pianka zabija chwasty równie skutecznie

Alternatywa dla herbicydów, bazująca na roślinach pianka

Bazująca na roślinach pianka Foamstream okazała się równie skuteczna w zwalczaniu chwastów, jak herbicydy, a ma przy tym całą masę zalet z biodegradowalnością na czele.

Zamiast herbicydów można wykorzystać Foamstream. To bazująca na roślinach pianka, która zabija chwasty

Walka z chwastami zwykle sprowadza się do zastosowania kosztownych i zwykle szkodliwych dla środowiska herbicydów, których stosowanie samo w sobie może uodpornić z czasem chwasty. Dlatego też specjaliści z firmy Weedingtech z Wielkiej Brytanii opracowali Foamstream, a pierwsze testy opisane w Smart Agricultural Technology zasugerowały, że to potencjalne idealne zastępstwo dla herbicydów.

Czytaj też: Teleskop Hubble’a rejestruje niezwykłe zjawisko. Efekt kolizji dwóch gwiazd neutronowych

W Foamstream wykorzystuje się płynną piankę z olejów roślinnych i cukrów, która jest mieszana z gorącą wodą i rozpylana bezpośrednio na chwasty. Pianka tworzy warstwę izolacyjną, utrzymując ciepło na chwastach na tyle długo, że przenika ono przez zewnętrzną powierzchnię liści, a następnie w dół łodyg i do korzeni – skutecznie je niszcząc. Po wykonaniu zadania pianka wysycha i ulega biodegradacji w glebie.

W ramach badania Foamstream został wykorzystany do kontroli chwastów gorczycy czarnej w południowej Grecji. Wraz z licznymi porównaniami oraz grupami kontrolnymi, naukowcy doszli do wniosku, że Foamstream zmniejszył biomasę chwastów o 81-96% bardziej w porównaniu z koszeniem, mulczowaniem, kwasem pelargonowym lub brakiem pielęgnacji ogrodu.