Amblyopia to osłabienie zdolności widzenia w jednym oku. Leczenie tej przypadłości jest możliwe, jednak powoduje pewien dyskomfort. Rozwiązaniem problemu mają być okulary Amblyz.
Podstawową formą leczenia tzw. leniwego oka jest zasłanianie tego zdrowego, tak, aby wymusić wzmożoną pracę osłabionego narządu. Jako, że przypadłość najczęściej dosięga dzieci, korekcja wzroku może być w ich przypadku nieprzyjemnym doświadczeniem. Wszystko za sprawą rówieśników, którzy bardzo często dokuczają „odmieńcom”. Właśnie dlatego naukowcy opracowali Amblyz.
Okulary są wyposażone w soczewki LCD, które są przystosowane do zmiany koloru. W praktyce ich działanie jest dość proste: na trzydzieści sekund szkło zaciemnia się na kilka sekund przed zdrowym okiem, co przynosi podobny skutek, jak w przypadku nielubianych łatek. Amblyz nie ingeruje w leczenie innych schorzeń, jak np. astygmatyzm, dlatego nie powinien przynieść niepożądanych skutków ubocznych.
Badacze dokonali testów urządzenia na grupie 33 dzieci. Część z nich nosiła łatki przez dwie godziny na dobę, podczas gdy inne korzystały z okularów przez pięć godzin dziennie. Po trzech miesiącach poprawa stanu zdrowia była podobna w przypadku obu grup. Niestety, koszt Amblyz może być odstraszający dla części pacjentów. Wynosi on bowiem 450 dolarów i nie wiadomo, kiedy cena stanie się bardziej przystępna.
[Źródło i grafika: popsci.com]