Reklama

AMD planuje karty graficzne z pamięcią GDDR6

Oczywiście technologia HBM nie pójdzie w zapomnienie

z pamięcią GDDR6

Pierwsza plotka na temat kart graficznych AMD z pamięcią GDDR6 pojawiła się w portfolio jednego z inżynierów na stronie LinkedIn. Dowód został oczywiście usunięty chwilę potem, ale redaktorzy serwisu Wccftech uruchomili swoje kontakty i dowiedzieli się kilku ciekawych rzeczy.

Najważniejszą z nich jest wiadomość o tym, że AMD rzeczywiście pracuje nad standardem pamięci GDDR6. Będzie to konsumencka alternatywna dla pamięci HBM, która swoją drogą przewyższa rodzinę GDDR nie tylko wydajnością, ale również ceną. Szacuje się, że zaimplementowanie 8 GB układu HMB2 jest warte aż 175$, podczas gdy tańszy odpowiednik w postaci GDDR5 kosztuje około 70$.

Jednak prawie trzy razy droższe rozwiązanie nie zniechęca AMD, ponieważ w nadchodzącym roku najwydajniejsze karty graficzne z ich oferty będą nadal wyposażone w kości pamięci HBM2. Mówi się także o tym, że GDDR6 będzie jej zamiennikiem w średnim i najniższym segmencie cenowym. Nie możemy zapominać o tym, że Micron, Hynix oraz Samsung wprowadzą nowy standard do masowej produkcji już niebawem. Początkowo ich cena będzie absurdalna, dlatego nie możemy być pewni, czy znajdą się w kartach graficznych w pierwszym kwartale 2018 roku.

Nowe pamięci mają zapewnić tradycyjnie mniejszy pobór mocy oraz większą przepustowość, prędkość oraz pojemność. Ich producenci chwalili się w przeszłości osiągami nowego standardu, a nawet otrzymali nagrodę Najlepszej Innowacji.

Źródło: wccftech.com