Reklama
aplikuj.pl

AMD szykuje karty do kopania kryptowalut. Nie bójcie się jednak

amd-szykuje-karty-do-kopania-kryptowalut-ale-jest-w-tym-dobra-wiadomosc

Niegdyś znienawidziliśmy „kryptowalutowych górników”, wykupujących karty graficzne ze sklepów. Dziś sytuacja wygląda stabilnie, ale i tak momenty, w których AMD nie dba tylko o interesy nie graczy, pozostawiają niesmak.

Karta graficzna Navi 10 do kryptowalut

Na całe szczęście domniemane dążenie AMD do opracowania kart graficznych z myślą o dołączeniu ich do systemu Blockchain i pozyskiwania kryptowalut na własną rękę, dotyczy nie nadchodzących kart graficznych Navi 20, a tych obecnych. Mowa więc o wykorzystywaniu rdzeni Navi 10, które napędzają Radeona RX 5700XT oraz RX 5700.

Czytaj też: AMD wypuszcza sterowniki Adrenalin 20.10.1
Czytaj też: AMD Ryzen 9 5900X i 5950X przetestowane w Geekbenchu 5
Czytaj też: AMD aktualizuje sterowniki dla chipsetu

To nadaje już sprawia pozytywnego wydźwięku, bo gdyby była mowa o rozwijaniu tego typu konstrukcji z udziałem dopiero co zapowiedzianych na rynek kart graficznych dla graczy, byłoby nieciekawie za każdym razem, gdyby pokazywały się problemy z dostępnością.

ASRock Radeon RX 5700, Radeon RX 5700 Phantom Gaming, karty Phantom Gaming, Radeon Phantom Gaming

Sama informacja nie jest jednak oficjalna i pochodzi prosto z nowych patchów dla Linuxa, które odkrył serwis Phoronix. Te wspominają o „jednostkach Navi 10 do blockchaina”, co jest oczywiście jednoznaczne. Główne różnice między tymi układami, a tymi „standardowymi”? Przede wszystkim brak DCN i VCN na pokładzie – albo w fizycznym, albo w programowym ujęciu.

Czytaj też: EVGA wypuszcza BIOS XOC dla GeForce RTX 3090 FTW3
Czytaj też: Wyciekły mobilne procesory AMD Ryzen 5000
Czytaj też: Pierwszy unboxing kart RTX 3070

Źródło szacuje, że te Radeony ze rdzeniami Navi 10 trafią na rynek nie wcześniej, niż w pierwszych miesiącach 2021 roku. Będzie to bardzo korzystne dla nadchodzącej serii Radeon RX 6000, ponieważ odciągnie to część „górników” od nowych kart.