WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ

AMD szykuje karty do kopania kryptowalut. Nie bójcie się jednak

AMD szykuje karty do kopania kryptowalut. Nie bójcie się jednak

Niegdyś znienawidziliśmy „kryptowalutowych górników”, wykupujących karty graficzne ze sklepów. Dziś sytuacja wygląda stabilnie, ale i tak momenty, w których AMD nie dba tylko o interesy nie graczy, pozostawiają niesmak.

Karta graficzna Navi 10 do kryptowalut

Na całe szczęście domniemane dążenie AMD do opracowania kart graficznych z myślą o dołączeniu ich do systemu Blockchain i pozyskiwania kryptowalut na własną rękę, dotyczy nie nadchodzących kart graficznych Navi 20, a tych obecnych. Mowa więc o wykorzystywaniu rdzeni Navi 10, które napędzają Radeona RX 5700XT oraz RX 5700.

Czytaj też: AMD wypuszcza sterowniki Adrenalin 20.10.1
Czytaj też: AMD Ryzen 9 5900X i 5950X przetestowane w Geekbenchu 5
Czytaj też: AMD aktualizuje sterowniki dla chipsetu

To nadaje już sprawia pozytywnego wydźwięku, bo gdyby była mowa o rozwijaniu tego typu konstrukcji z udziałem dopiero co zapowiedzianych na rynek kart graficznych dla graczy, byłoby nieciekawie za każdym razem, gdyby pokazywały się problemy z dostępnością.

ASRock Radeon RX 5700, Radeon RX 5700 Phantom Gaming, karty Phantom Gaming, Radeon Phantom Gaming

Sama informacja nie jest jednak oficjalna i pochodzi prosto z nowych patchów dla Linuxa, które odkrył serwis Phoronix. Te wspominają o „jednostkach Navi 10 do blockchaina”, co jest oczywiście jednoznaczne. Główne różnice między tymi układami, a tymi „standardowymi”? Przede wszystkim brak DCN i VCN na pokładzie – albo w fizycznym, albo w programowym ujęciu.

Czytaj też: EVGA wypuszcza BIOS XOC dla GeForce RTX 3090 FTW3
Czytaj też: Wyciekły mobilne procesory AMD Ryzen 5000
Czytaj też: Pierwszy unboxing kart RTX 3070

Źródło szacuje, że te Radeony ze rdzeniami Navi 10 trafią na rynek nie wcześniej, niż w pierwszych miesiącach 2021 roku. Będzie to bardzo korzystne dla nadchodzącej serii Radeon RX 6000, ponieważ odciągnie to część „górników” od nowych kart.