Reklama
aplikuj.pl

AMD omawia szczegóły rdzeni Zeppelin

To te, które znajdziecie w serii Ryzen, EPYC oraz Threadripper.

Zeppelin

AMD postanowiło zagłębić się w cechy i elementy rdzeni Zeppelin na tegorocznych targach ISSCC 2018. Takie określenie może wiele Wam nie mówić, dlatego warto poświęcić chwilę na zapoznanie się z kunsztem inżynierów ”czerwonych”.

Zeppelin” to nazwa kodowa jądra rdzeni krzemowych, które tworzą wszystkie procesory AMD z nowej serii. Oznacza to tyle, że w każdym chipie EPYC, Threadripper oraz Ryzen znajdziecie właśnie ten układ. Informacje na jego temat nie są powszechne, dlatego firma zdecydowała się uchylić rąbka tajemnicy na ich temat. Zeppelin powstał z myślą uniwersalności, jaką miał zapewnić w segmencie serwerowym, HEDT oraz mainstreamie, gdzie odznacza się wysoką wydajnością oraz efektywnością energetyczną.

Na cały układ krzemowy Zeppelin składają się dwa bloki CCX, które posiadają cztery rdzenie Zen z pamięcią cache drugiego i trzeciego poziomu. W ostatecznym rozrachunku daje to pojedynczemu układowi 8 rdzeni Zen x86 z dostępem do 4 MB pamięci L2 i łącznie 16 MB L3, które mogą obsługiwać moduły DDR4 w dual-channelu do maksymalnie 256 GB. Z kolei ilość dostępnych linii PCIe sięga liczbie 32. Pełny zakres tych możliwości możemy zauważyć np. w Ryzenie 7 1800X. Jednak procesory z serii Threadripper mogą pochwalić się dwoma ”Zeppelinami”, a te z rodziny EPYC – czterema.

W tych dwóch ostatnich rdzenie Zeppelin są połączone ze sobą łączem Infinity Fabric. Oznacza to tyle, że na laminacie znajduje się nie jedna, a cztery kostki krzemowe, co nazywamy układem MCM. Takie rozwiązanie pozwala na zdecydowane obniżenie kosztów produkcji i możliwość łatwego skalowania poszczególnych procesorów. Te z serii EPYC i Threadripper posiadają 4094 pinów, obsługiwanych przez 534 połączenia Infinity Fabric.

Musimy pamiętać, że powyższe informacje są jedynie zbieraniną najważniejszych szczegółów na temat rdzeni Zeppelin. Jeśli jesteście zainteresowani szczegółami na temat pracy, jaką oferują, to dajcie znać w komentarzach, a w przyszłości z pewnością postaramy się o dopracowany poradnik w postaci omówienia na ich temat.

 Źródło: wccftech.com