WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Technowinki

AMD powoli wytacza działa w kierunku wydajnego rynku mobilnych APU

Przed miesiącem doszły nas słuchy o układach Ryzen 7 2800H i Ryzen 5 2600H, które nieoficjalnie zapowiadają się na wydajne układy APU dla segmentu mobilnego. Kwestia serii H została poruszona ponownie, dzięki najnowszym przeciekom prawdopodobnego modelu Ryzen 5 2400H.

Wszystko wskazuje na to, że będzie to nieco okrojony brat bliźniak Ryzena 5 2400G, czyli APU przeznaczonego do komputerów desktopowych. Na ten moment ukazał się światu w bazie SiSoftware Sandra i 3D Mark. Oba wpisy są jednak zgodne. (Prawdopodobny) Ryzen 5 2400H posiada 4 rdzenie fizyczne i 8 wątków o bazowym taktowaniu zegara równym 3,3 GHz i 3,6 GHz, dzięki trybowi XFR Boost. Na jego pokładzie ma się z kolei znaleźć układ graficzny Vega 11 z 11 blokami CU, czyli 704 procesorami strumieniowymi. Jego TDP powinno wynosić 45 W, ponieważ najbardziej energooszczędna seria U cechuje się TDP na poziomie 15 W, GE – 35 W, a G – 65 W.

A skąd to wiemy? To całkiem proste, bowiem w bazie odnaleziono wpis o układzie ZM3301C3T4MFB_36/33_N. Z oczywistych przyczyn firma nie podała oficjalnej nazwy, ale nawet z takiego (wydawałoby się) zbioru przypadkowych literek i cyfr możemy co nieco wyczytać. Zostało to opisane w przystępny sposób na jednej z powyższych grafik. Warto wspomnieć, że „Z” na początku nazwy odnosi się do stanu procesora. Oznacza on Qualification Sample, czyli próbkę, która posiada oficjalną specyfikację, a jej dystrybucja do sklepów jest już bliska. Wygląda więc na to, że premiera mobilnej serii procesorów Ryzen-H zbliża się wielkimi krokami.

Źródło: TechPowerUp