WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Technowinki

AMD przy 7nm będzie zmuszone polegać wyłącznie na TSMC

Wysoka dostępność 7nm układów zagrożona? W ramach swoich najnowszych planów AMD będzie musiało polegać wyłącznie na mocy przerobowej fabryk TSMC.

Wszystko przez to, że drugi gracz na rynku, a mianowicie GlobalFoundries zdecydował się porzucić plany produkcyjne 7nm rdzeni krzemowych. Według oficjalnych informacji, powodem tego są ograniczenia techniczne fabryk, które wymagają ogromnego nakładu finansowego, na które firma nie może sobie pozwolić. Zostanie tym samym na poziomie 14 i 12 nanometrowego procesu, co nie będzie dla niej specjalnym problemem. Popyt na te układy jest bowiem nadal wysoki, ponieważ nie tylko AMD skupuje takie produkty.

Podobnych problemów z realizacją planu nie ma na szczęście TSMC. Fabryki tego producenta będą dostarczać “czerwonym” 7nm rdzenie do produkcji procesorów Ryzen na bazie 2 generacji architektury Zen oraz kart graficznych z rodziny Navi. Nawet AMD widzi w tej sytuacji zarówno plusy, jak i minusy. Z jednej strony pozwoli to producentowi na dopracowanie tworzonych układów u jednego podwykonawcy i utrzymanie podobnego poziomu pomiędzy każdym egzemplarzem, ale z drugiej początkowo mogą występować problemy z dostępnością.

Źródło: Engadget
Zdjęcia: Engadget