WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Technowinki

AMD Radeon Pro WX 8200 – oficjalna prezentacja karty graficznej

Jak mogliśmy się spodziewać po ostatnich przeciekach, AMD zaprezentowało podczas targów SIGGRAPH Radeon Pro WX 8200. To karta graficzna, która miejsce zagrzeje w sprzęcie dla wymagających profesjonalistów.

Nie jest jednak niczym szczególnym. AMD postawiło bowiem na ten sam rdzeń (bardzo podobny albo wyselekcjonowany), na jakiego wpadniemy w przypadku karty Radeon RX Vega 56. Mowa więc o GPU wykonanym w 14nm procesie z 56 jednostkami NCU, przekładającymi się na 3584 procesory strumieniowe. Po stronie pamięci mamy okrągłe 8 GB wydajnych stosów HBM2 o maksymalnej przepustowości 512 GB/s. Niestety nie podano dokładnego taktowania zegarów w obu przypadkach. a

Oczywiście sama zapowiedź pełna jest marketingowej gadki, która niespecjalnie nas interesuje. Tego samego nie możemy jednak powiedzieć o zaimplementowanych technologiach. Mowa o m.in. zaawansowanym kontrolerze pamięci podręcznej, ulepszonym silniku pikselowym (Pixel Engine) oraz korekcji błędów pamięci ECC – znać to możecie z przykładu serwerowych pamięci operacyjnych. Pomimo tego, że w ręce raczej nie dostaniemy tego modelu, to jego wydajność nadal może nas intrygować.

O porównanie Radeon Pro WX 8200 z konkurencją aż się prosiło i na szczęście ją otrzymaliśmy. AMD postanowiło wrzucić do wykresu Quadro P4000 i P5000 za kolejno ~800 i ~1800 dolarów. W renderowaniu zwycięzcą okazało się rozwiązanie AMD, co potwórzyło się w teście uwzględniającym wszelakie rozgrywki i syntetyku VRMark Cyan Room. Tego samego nie można jednak powiedzieć o wydajności w programach OpenGL, gdzie momentami nawet Quadro P4000 przeważało nad Radeonem Pro WX 8200. To jednak nie tak źle, zważywszy na to, że Radeon będzie dostępny wkrótce za 999$.

Źródło: Videocardz
Zdjęcia: Videocardz