WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Technowinki

AMD Radeon RX 5700 przewyższa RTX 2070… podobno

Niestety AMD tegoroczne targi Computex 2019 zakończyło na solidnej prezentacji procesorów Ryzen 3000 i tylko wspomniało o nowych kartach graficznych Navi, ale co nieco udało się nam z tego zebrać. Zdecydowanie najważniejsza informacja dotyczy tego, że omówiona pokrótce karta Radeon RX 5700 przewyższa wydajnością GeForce RTX 2070. 

Czytaj też: Procesory AMD Ryzen 3000 już oficjalnie z 12 rdzeniowym flagowcem

Nie liczcie na ogromne procenty, bo mowa o 10% przewadze w ilości klatek w grze Strange Brigade, która powstawała z patronatem AMD. W szerszym teście wydajności mam nadzieję, że RX 5700 będzie po prostu dorównywał RTX 2070, który obecnie kosztuje około 500$. Skończmy jednak z porównaniami do konkurencji, bo AMD powinno martwić się o ulepszenia względem swoich poprzednich produktów.

Na szczęście firma zatroszczyła się o jedno – porzucenie mikroarchitektury GCN, która towarzyszy nam od 2011 roku, tworząc jej zastępczynię w postaci RDNA (Radeon DNA). Jej pierwsze wcielenie nosi nazwę Navi, przynosząc na rynek 125% wzrost instrukcji IPC względem ostatniej serii Vega, lepszą hierarchię pamięci podręcznej i bardziej uproszczoną pipeline. Ponadto jej wydajność “per wat” wzrosła o 50%, więc nadchodzi może kres zbyt prądożernych modeli Radeon?

Niestety AMD nie ujawniło nic więcej na ten temat, potwierdzając to, co już wiedzieliśmy wcześniej, a mianowicie obecność wsparcia dla interfejsu PCIe 4.0 oraz pamięci GDDR6. Premiera kart (RX 5700 nie powinna być najmocniejsza) ma mieć miejsce w lipcu.

Czytaj też: Poradnik: Na co zwracać uwagę przy wyborze nowego zasilacza?

Źródło: AMD, Videocardz