Norweska firma zbrojeniowa przygotowała dla sił zbrojnych Stanów Zjednoczonych broń, która przywodzi na myśl klauna wyskakującego z pudełka.

Koncept faktycznie przypomina dziecięcą zabawkę. Tyle, że w tym przypadku „pudełkiem” jest kontener o długości sześciu metrów i zawierający elektromechaniczną windę w środku. Broń ma charakter defensywny, a w środku można zainstalować, m.in. karabin maszynowy M2 kalibru 12,7mm, granatnik Mk 19, karabin maszynowy M134 kalibru 7,62mm, M249 kalibru 5,56mm czy nawet wyrzutnię pocisków przeciwpancernych. Okrzyk „Niespodzianka!” przy czymś takim nabierze nowego, złowieszczego znaczenia. Zobaczcie zresztą sami:

Dzięki mechanizmowi zapewniającemu błyskawiczne wysuwanie broni, w ciągu 30 sekund może ona zmienić swoje położenia z ukrytego do maksymalnego rozłożenia (na wysokości trzech metrów). Choć system CWS jest sterowany zdalnie, to jego operator można znajdować się od kontenera w odległości nie większej niż ok. 330 metrów. Aby usprawnić działanie opisywanego patentu, armia dąży do łączenia CWS z tzw. Firefly 360.

[Źródło i grafika: popularmechanics.com]

Spodobał Ci się ten artykuł? Podaj dalej!