Reklama
aplikuj.pl

Czego chce amerykańska marynarka wojenna? Znamy szczegóły 2023 roku budżetowego

Problem nowych okrętów LCS Marynarki USA, LCS Marynarki USA, Problem nowych okrętów

W najnowszym dokumencie „listy życzeń”, którego amerykańska marynarka wojenna przedłożyła Pentagonowi, znajdziemy kilka ciekawych informacji na temat tego, jak ten odłam Wojska USA chce poprowadzić się w 2023 roku budżetowym.

28 marca Marynarka Wojenna Stanów Zjednoczonych ujawniła swój wniosek formalny na nowy rok budżetowy

Zamiast na nowych okrętach, marynarka USA skupiła się tym razem na gotowości tych obecnych już na służbie oraz ich bojowego potencjału. W tym celu przeznaczy 23 miliony dolarów na konserwację broni, 33 milionów dolarów na zakup 11 dodatkowych pocisków przeciwokrętowych dalekiego zasięgu AGM-158C-1, czy 171 mln na części zamienne dla okrętów nawodnych, podwodnych, systemów bezzałogowych, systemów informatycznych i innych.

175 mln dolarów zostanie przeznaczone na remonty okrętów i części zamienne w celu wsparcia większych operacji na Pacyfiku, a kolejne 293 mln na części zamienne dla lotniczego skrzydła marynarki. Lista wspomina także o 26 mln dolarów na 79 pocisków powietrze-powietrze AIM-9X Sidewinder;, 446 mln dolarów na trzy samoloty transportowe KC-130J dla Navy Unique Fleet Essential Airlift Logistics oraz 49 mln dolarówna zakup ciężkich torped MK-48.

Czytaj też: Ukraińscy spawacze dozbrajają obrońców zmodernizowanymi pojazdami

To tylko część z łącznie 43 pozycji o łącznej wartości 4 miliardów dolarów, w których znajduje się też 96 nowych samolotów i 9 okrętów, czyli o kolejno 11 mniej i 1 więcej względem poprzedniego roku.