Reklama
aplikuj.pl

Amerykański lotniskowiec USS John F. Kennedy coraz bliżej zwodowania

Amerykański lotniskowiec USS John F. Kennedy coraz bliżej zwodowania
Amerykański lotniskowiec USS John F. Kennedy coraz bliżej zwodowania

Amerykański lotniskowiec USS John F. Kennedy osiągnął w zeszłym tygodniu kolejny kamień milowy w konstrukcji. Na jego kadłubie umieszczono podczas skomplikowanego procesu „wyspę”, czyli centrum operacji lotniczych na lotniskowcu, w której to personel kontroluje starty, lądowania i ogólnie zarządza samolotami.

Czytaj też: Fregata 30FFM otrzyma Centrum Informacji Bojowej rodem ze Star Treka

Współczesne amerykańskie okręty wojenne konstruowane są na suchym lądzie w tak zwanych „superliftach”, a następnie podnoszone do suchych doków za pomocą dźwigów, gdzie łączy się poszczególne elementy ze sobą. Jednym z tych elementów w przypadku lotniskowca USS John F. Kennedy jest wspomniana 550-tonowa konstrukcja stalowa o wymiarach 22 x 10 x 27 metrów. Ta zapewnia punkt widokowy na cały górny pokład i jest miejscem, w którym znajdują się główne urządzenia komunikacyjne i czujniki statku, w tym nowy radar Enterprise Air Surveillance Radar.

Po opuszczeniu mostu na kadłub USS Kennedy jest teraz w 90 procentach kompletny pod względem konstrukcyjnym. Ten lotniskowiec jest już drugim, nazwanym na cześć 35. prezydenta Stanów Zjednoczonych. Marynarka twierdzi, że ​​będzie kosztował 11,3 miliardów dolarów i oczekuje się, że wypłynie na szerokie wody w 2024 roku.

Czytaj też: Autonomiczny statek mapujący zgarnął nagrodę XPrize

Źródło: Popular Mechanics