Nowe badania sugerują, że prosta analiza oddechu może dokładnie przewidzieć, czy pacjenci z rakiem płuc pozytywnie zareagują na nowe metody immunoterapii. Służy do tego urządzenie eNose, które diagnozuje w mniej niż 60 sekund.
W badaniu wykorzystano urządzenie o nazwie SpiroNose. Może ono mierzyć lotne związku organiczne (LZO) w wydychanym powietrzu. Zdecydowana większość naszego oddechu to azot, tlen, dwutlenek węgla i woda, ale 1% to LZO. To właśnie one mogą służyć jako biomarkery różnych procesów metabolicznych.
Czytaj też: Zanik tlenu w oceanach doprowadził do masowego wyginięcia
Na tej podstawie opracowano eNose. Technologia polega na powolnym wydychaniu przez pacjenta powietrza do urządzenia, a taki oddech jest analizowany przez różne czujniki. W testach sprawdzono technologię na 143 pacjentach z zaawansowanym niedrobnokomórkowym rakiem płuc przed, w trakcie i po leczeniu immunoterapią.
Pozwoliło to na zidentyfikowanie specyficznego odcisku, który pozwala dokładnie przewidzieć, czy dana osoba zareaguje pozytywnie na immunoterapię, czy też nie. Dokładność wynosi aż 85%. Zanim jednak urządzenie trafi do lekarzy to jego skuteczność musi zostać potwierdzona w znacznie większym badaniu.
Czytaj też: Technologia kwantowa może pomóc w rozwoju przetwarzania danych
Źródło: Newatlas