WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ

Android 11 nazwie sieć LTE 5Ge. To już było…

Android 11 nazwie sieć LTE 5Ge. To już było…

Operatorzy nie raz już pokazywali, w jaki sposób można naciągać nazewnictwo standardów łączności tylko po to, aby ładniej wyglądały w reklamach. Było już 5G Ready, 5G Evolution, a nawet 4G LTE będące tak naprawdę siecią 3G. Ale żeby coś podobnego pokazywał sam Android? To już w głowie się nie mieści.

LTE jako 5Ge w Androidzie 11

Google zaprezentował nowe szczegóły dotyczące Androida 11. Bardzo kontrowersyjnie wygląda kwestia ilustrowania zasięgu. W nowej wersji systemu z Zielonym Robotem sygnał sieci komórkowej będzie prezentowany następująco:

  • LTE – sieć 4G,
  • LTE+ – sieć 4G z agregacją pasm,
  • 5Ge – LTE Advanced Pro,
  • 5G – New Radio, sieci 5G do 6 GHz,
  • 5G+ – New Radio na falach milimetrowych.

Czym jest owe LTE Advanced Pro? To kolejne rozwinięcie sieci LTE, która ma pozwolić, teoretycznie, na osiąganie prędkość rzędu nawet 3 Gb/s. Mimo wszystko, to dalej jest tylko i wyłącznie sieć LTE.

Czytaj też: Wszyscy testują 5G Plusa, a ja sprawdziłem najszybsze w Polsce LTE

Do tej pory był to tylko chwyt marketingowy

Na polskim rynku nieco naciągane nazewnictwo typów sieci pojawiało się nie raz. W przypadku sieci stacjonarnych było to punktowanie różnic pomiędzy Światłowodem Orange, a Internetem światłowodowym UPC. Na rynku mobilnym było ciekawiej. Mieliśmy 4G Play, które okazało się siecią 3G, a następnie 5G Ready, będące zaawansowanym LTE. W szczegóły może nie wnikajmy, bo mówimy tutaj o długich miesiącach sporów, które finalnie trafiły nawet do sądów. Jeszcze nam się któryś operator znowu uruchomi…

5G Evolution to z kolei termin ze Stanów Zjednoczonych. A konkretnie sieci AT&T, która w taki sposób postanowiła nazwać swoją sieć LTE. Takie lokalne 5G Ready. Tutaj też nie obyło się bez kontrowersji, a cała sprawę zdecydowanie wygrał T-Mobile informując, ze w takim wypadku oferuje klientom sieć 9G. Bo tak!

Zabieg AT&T miał swój finał w sądzie.

O ile w przypadku operatorów w pełni rozumiem, że chodzi o marketing. I to taki, który faktycznie działa. Dokładnie jak wspomniane 5G Ready w Play. Ale operator może to wyjaśnić, nawet w reklamach, czym to 5G Ready jest. Android tego użytkownikom nie wyjaśni i wprowadzi chaos swoim oznaczeniem 5Ge.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News