Po wielu miesiącach testów Android 13 doczekał się premiery stabilnej wersji. System przynosi sporo nowości i choć słyszeliśmy o nich podczas testów, warto zebrać te najważniejsze i przyjrzeć im się bliżej.
Wraz z ogłoszeniem nowej wersji systemu, Google poinformowało o tym, że pierwsze smartfony Pixel jeszcze dzisiaj otrzymają aktualizację. W tym roku zaś Android 13 zawita na urządzenia Samsung, Asus, HMD Global, iQOO, Motorola, OnePlus, Oppo, Realme, Sharp, Sony, Tecno, vivo, Xiaomi „i nie tylko”.
Jakie nowości wprowadza stabilny Android 13?
Już na pierwszy rzut oka zauważymy, że system wprowadza ewolucję motywu Material You, który teraz obsługiwać będzie także ikony aplikacji firm trzecich, dzięki czemu całość będzie bardziej spójna. Pomoże w tym np. odtwarzacz multimediów, który pod wpływem słuchanego utworu będzie zmieniał swój wygląd tak, jak możecie zauważyć na poniższym zrzucie ekranu. Nowy interfejs zapewnia bardziej spersonalizowane opcje dostosowywania, od kontrolek palety kolorów opartych na tapetach po bardziej intuicyjne animacje.
Android 13 umożliwi przypisanie języków do określonych aplikacji — nie będą one już narzucane automatycznie na podstawie języka systemowego.
Zegar na ekranie blokady będzie można zmienić, wybierając jeden z dwóch dostępnych stylów — układ jednowierszowy lub dwuwierszowy. Pojawią się takie funkcje, jak przewijane zrzuty ekranu, tryb obsługi jedną ręką, inteligentniejsze ustawienia automatycznego obracania oraz AppSearch Dostaniemy szybki przełącznik bezpośrednio z paska powiadomień, uruchamiający skaner kodów QR.
Android 13 usprawni także współpracę pomiędzy urządzeniami, mowa o dźwięku przestrzennym na wspieranych słuchawkach, który zmieniać się będzie w zależności od kierunku, w jakim obrócimy głowę, a także funkcji strumieniowania aplikacji do wiadomości na Chrombookach. Pojawi się możliwość kopiowania zawartości (tekst, pliki czy adres URL) ze smartfona na tablet i odwrotnie.
Nie zabrakło oczywiście funkcji nastawionych na bezpieczeństwo i prywatność.
Aplikacje nie będą miały już dostępu do całej biblioteki multimediów, a jedynie do aktualnie udostępnianego pliku. Warto też wspomnieć, że historia schowka będzie teraz po pewnym czasie (po jakim — tego nie określono) czyszczona, jeśli skopiujemy poufne dane, takie jak adres e-mail, numer telefonu lub dane logowania. Dodatkowo aplikacje będą wyraźnie prosiły nas o możliwość wysyłania powiadomień, nie będzie już to domyślne.