Rezultaty badania, w którym przeanalizowano opinię publiczną na temat diety opartej na roślinach, wykazują szerokie poparcie dla etyki i korzyści ekologicznych płynących z weganizmu i wegetarianizmu.
Analiza sugeruje, że 73% badanych osób spożywających mięso uznało weganizm za „etyczny”, 70% stwierdziło, że jest on dobry dla środowiska, a połowa (50%) uznała go za zdrowy. 60% uważało weganizm za „dopuszczalny”. Natomiast ponad 80% respondentów uważało weganizm za niełatwy, a 77% – za „niewygodny”, Postawy respondentów wobec wegetarianizmu były znacznie bardziej pozytywne w niemal wszystkich aspektach.
Ankieta, w której wzięło udział 1000 mężczyzn i kobiet w średnim wieku 34 lat, została przeprowadzona we wrześniu 2018 roku. Tego typu badania koncentrują się na ograniczeniu konsumpcji mięsa w związku ze zmianami klimatycznymi i ograniczeniem cierpienia zwierząt.
Pozytywnym aspektem jest powszechna akceptacja i popracie dla wegan i wegetarian. Problem w tym, że dla wielu osób taka alternatywa jest postrzegana jako zbyt droga, niewygodna i stanowiąca duże poświęcenie. Sytuacja jednak idzie ku lepszemu, a życie osób nie spożywających mięsa wydaje się coraz łatwiejsze. Kolejne firmy i restauracje decydują się bowiem na oferowanie wegetariańskich oraz wegańskich produktów.