WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ

Anomalia klimatyczna zwiększyła śmiertelność „hiszpanki” i I wojny światowej

Anomalia klimatyczna zwiększyła śmiertelność „hiszpanki” i I wojny światowej

Naukowcy zwrócili uwagę na anomalię klimatyczną z okresu I wojny światowej, która prawdopodobnie zwiększyła śmiertelność zarówno w czasie tego konfliktu, jak i następującej po nim pandemii.

Ulewne deszcze i niezwykle niskie temperatury wpłynęły na wyniki wielu bitew na froncie zachodnim w latach 1914-1918. W szczególności złe warunki odegrały rolę w bitwach pod Verdun i Sommą, podczas których zginęło lub zostało rannych ponad milion żołnierzy. Zła pogoda mogła również zaostrzyć przebieg pandemii „hiszpanki”, która w latach 1917-1919 doprowadziła do 50-100 milionów zgonów.

Autorzy publikacji dostępnej na łamach GeoHealth przeanalizowali rdzeń lodowy pobrany z lodowca w Alpach w celu odtworzenia warunków klimatycznych w latach wojny. Stwierdzili, że nietypowy napływ powietrza znad północnego Oceanu Atlantyckiego wpłynął na pogodę na Starym Kontynencie w latach 1914-1919. Nieustanne opady deszczu i zimno spowodowane tym zjawiskiem wpłynęły również na migrację kaczek krzyżówek, głównych żywicieli szczepów wirusa grypy H1N1.

Czytaj też: Amerykański polityk nie wierzy w Koronawirusa. Zgadnijcie na co umarł

Wspomniane kaczki, zamiast migrować na północny wschód do Rosji, pozostały na terenie Europie Zachodniej jesienią 1917 i 1918 roku z powodu złej pogody. To z kolei przyspieszało transmisję wirusa odpowiedzialnego za pandemię. Co więcej, obfite opady deszczu również najprawdopodobniej potęgowały problem – podobną zależność zaobserwowano w przypadku koronawirusa SARS-CoV-2. Kiedy naukowcy przeanalizowali śmiertelność z okresu I wojny światowej, zauważyli, że trzy zaobserwowane szczyty miały miejsce w okresach niskich temperatur i ulewnych deszczy.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News