Reklama
aplikuj.pl

Antologia polskiego cyberpunka – nowa superprodukcja Empik Go

Empik Go, Antologia polskiego cyberpunka

Cyberpunkowa wizja Polski przyszłości: dystopijnej, rządzonej przez korporacje, w której społeczne rozwarstwienie prowadzi do walk między elitami i przestępczym półświatkiem. Czy postęp technologiczny pozwalający ludziom osiągać rzeczy dziś niemożliwe pozbawi ich człowieczeństwa? „Antologia polskiego cyberpunka” to superprodukcja Empik Go z udziałem wybitnych polskich twórców gatunku science fiction – Pawła Majki, Łukasza Orbitowskiego, Tobiasza Piątkowskiego, Roberta J. Szmidta i Roberta M. Wegnera. Muzykę skomponował Steez83 z zespołu PRO8L3M, a za oprawę graficzną odpowiada ilustrator Jakub Rebelka. Premiera formatu audio oraz e-booka w aplikacji już 10 listopada.

Cyberpunk po polsku

Cyberpunk to jeden z najważniejszych gatunków współczesnej popkultury. W bezkompromisowy sposób przedstawia, jakie konsekwencje może przynieść rozwój technologii i władza oparta na dostępie do informacji. Jak te przemiany mogą wpłynąć na polskie społeczeństwo, postanowili przedstawić kultowi pisarze znani nie tylko fanom świata fantastyki oraz science fiction. Majka, Orbitowski, Piątkowski, Szmidt i Wegner na zaproszenie Empik Go przygotowali opowieści, w których przewidują, do czego mogą doprowadzić pandemie, fale hejtu czy nieskrępowana cybernetyka. Każdy z autorów zaproponował historię osadzoną w innym polskim mieście, m.in Krakowie, Wrocławiu czy Radomiu, dzięki czemu powstało unikalne w Polsce zestawienie Antologia polskiego cyberpunka”. Historie przeczytali Edyta Olszówka, Mariusz Bonaszewski, Krzysztof Czeczot, Filip Kosior i Grzegorz Pawlak. Antologia będzie dostępna w formie superprodukcji audio, ebooka i fizycznej książki, do druku na żądanie.

O emocjach, które towarzyszyły lektorom opowiada Edyta Olszówka:

Mnie interesuje zawsze człowiek i jego kontakty społeczne, które tworzy i pielęgnuje. Świat technologii mnie przeraża, nie chciałabym w takim żyć. Wirtualna rzeczywistość eliminuje uczucia i emocje pomimo iluzorycznej bliskości, oddala od siebie ludzi. Mam nadzieję, że nie dożyję takiej technologicznej wizji świata, jak w opowieści Roberta Szmidta, którą miałam przyjemność czytać. To pierwsze moje spotkanie z gatunkiem cyberpunk, które trochę mnie przeraziło. Produkcje audio są dla mnie wyzwaniem, więc cieszę się, że zostałam zaproszona do wzięcia udziału w tym projekcie.

Czytaj też: Recenzja filmu Randki od święta, czyli Netfliks rozpoczyna sezon świątecznych filmów o miłości
Czytaj też: Polski dubbing Spider-Man Miles Morales na zwiastunie! Ale kot mówi po swojemu
Czytaj też: Assassin’s Creed Valhalla i RTX 3090. Nie ma 60fps w 4K

Steez & Rebelka

Twórcy „Antologii polskiego cyberpunka” w celu podkreślenia charakteru tego projektu postanowili zaangażować do niego także dwóch artystów, którym świat science fiction jest szczególnie bliski. Projekty graficzne do produkcji przygotował znany ze współpracy z Marvelem ilustrator Jakub Rebelka, natomiast ścieżkę dźwiękową stworzył Steez83 (PRO8L3M), dla którego była to pierwsza tego typu współpraca.

Steez83 z zespołu PRO8L3M mówi:

Robiłem już kilka udźwiękowień do rozmaitych form wideo, ale nigdy nie było to audio. Jestem bardzo ciekaw finalnego efektu. Prywatnie cenię sobie literaturę Williama Gibsona, który uznawany jest za jednego z twórców gatunku. Jestem też dużym fanem dobrego hard sci-fi, a inspiracje te staram się przekładać na muzykę, którą tworzę


Na produkcję „Antologia polskiego cyberpunka” składać się będzie pięć odrębnych opowieści. Będą to Serce Strzygi” Roberta M. Wegnera, 1990” Łukasza Orbitowskiego, Pastuch” Pawła Majki, Śmierć Łucznika” Tobiasza Piątkowskiego oraz Śmierć to nie wszystko” Roberta J. Szmidta.

„Antologia polskiego cyberpunka”

  • Format: superprodukcja audio, ebook, ksiażka w druku na życzenie
  • Premiera: 10 listopada w aplikacji Empik Go
  • Scenariusz na podstawie tekstów Pawła Majki, Łukasza Orbitowskiego, Tobiasza Piątkowskiego, Roberta J. Szmidta i Roberta M. Wegnera
  • Czytanie: Edyta Olszówka, Mariusz Bonaszewski, Krzysztof Czeczot, Filip Kosior i Grzegorz Pawlak
  • Realizacja dźwięku: Maciej Zych, Jan Jędrzejczyk, Agata Lenarczyk i Wojciech Pątkiewicz
  • Reżyseria: Krzysztof Czeczot
  • Muzyka oryginalna: Steez83 z zespołu PRO8L3M
  • Producent: Paweł Heba
  • Producent wykonawczy: Osorno Media
  • Kierownictwo produkcji: Patryk Makowski