WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ

Popularny benchmark znika z Google Play

Popularny benchmark znika z Google Play

AnTuTu, czyli najpopularniejszy program sprawdzający ogólną wydajność smartfonów został usunięty ze sklepu Google Play. Działania twórców aplikacji mogą wskazywać, że tytuł szybko nie wróci do sklepu Google’a.

Co stało się pomiędzy Google, a AuTuTu?

W zasadzie jako wytłumaczenie całej sytuacji wystarczyłoby jedno zdanie – Stany Zjednoczone i Chiny nie lubią się.

Rozwijając wątek, chodzi konkretnie o firmę Cheetah Mobile, której prezes stoi również za AnTuTu. W ostatnich tygodniach Google sukcesywnie wycina aplikacje firmy ze swojego sklepu, więc w zasadzie można było przewidzieć, że to samo stanie się z popularnym benchmarkiem.

Cheetah Mobile podpadła Google m.in. niejasnym wykorzystywaniem danych użytkowników, a także wyświetlaniem inwazyjnych reklam w swoich aplikacjach. Efektem temu było usunięcie takich aplikacji jak np. CM Browser. Security Master, czy Clean Master. W sumie razem z nimi ze sklepu zniknęło ok 600 aplikacji, również innych producentów, które łącznie były pobrane ponad 4,5 mld razy.

AnTuTu dalej można pobrać, ale poza Google Play

Twórcy AnTuTu najwyraźniej byli gotowi na taką sytuację. Benchmark można dalej pobrać prosto ze strony internetowej producenta. Po pobraniu pliku .apk wystarczy go zainstalować na smartfonie.

Taka forma zabezpieczenia pokazuje, że AnTuTu raczej nie prędko wróci do zasobów Google Play. Jest to po części szansa dla innych deweloperów, którzy mają teraz szansą na zapełnienie luki po popularnym benchmarku.

Aplikacja dla systemu iOS niezmiennie jest dostępna w AppStore.