WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Technowinki

Ten aparat fotograficzny potrafi zrobic zdjęcie zza rogu

Megapikselowe liczby ciągle rosną, ale niektóre z największych nowych funkcji kamery są możliwe tylko przy udziale jednego megapiksela – na przykład fotografowanie obiektów, których nie można rzeczywiście zobaczyć. Grupa naukowców z Xi’an Jiaotong University w Chinach prowadzona przez Bin Bai, zaprojektowała niedawno 1-megapikselowy aparat, który może fotografować obiekty niewidoczne dla ludzkiego oka nawet pod tym samym kątem.

1-megapikselowy aparat może sfotografować obiekty, które nie są w jego bezpośrednim polu widzenia, jak na przykład to, co znajduje się za rogiem. Podobnie jak tradycyjne kamery, nowy eksperymentalny aparat nagrywa światło, ale w przeciwieństwie do większości, aparat może uchwycić światło odbite i pstryknąć obiekt znajdujący się za rogiem.

Aparat nie wymaga bezpośredniej linii widzenia obiektu, tak długo, jak skierowane jest na niego światło odbite od tego obiektu. Światło odbija się od obiektów naturalnie – to właśnie pozwala fotografowi odbić błysk od ściany o mniej intensywnym świetle albo dlaczego zrobienie zdjęcia czemuś na tle jasnozielonej ściany da temu obiektowi zielony odcień.

Proces zrobienia takiego zdjęcia rozpoczyna się od zapewnienia przypadkowości oświetlenia, które trafia aparat i nagrywania intensywność. Po wykonaniu tych czynności 50000 razy, algorytmy oprogramowania może nie tylko umieścić wszystkie te losowe elementy razem, ale ze wszystkich tych pojedynczych zdjęć skonstruować obraz obiektu w oparciu tylko o odbite światło.

Podczas, gdy aparat będzie swoje ograniczenia, rozdzielczość nie będzie jednym z nich. Ponieważ aparat odczytuje obraz 50000 razy, kiedy wszystkie dane są połączone, wynikiem jest plik o wysokiej rozdzielczości, pomimo 1-megapikselowej rozdzielczości czujnika. Jedno z ograniczeń prawdopodobnie będzie miało swoje źródło w tych 50.000 zdjęciach – natomiast zespół badawczy nie powiedział, jak długo zajęło, by zrobić tak dużo zdjęć z aparatu. Proces ten, wymagający wiele ekspozycji, oznacza prawdopodobnie, że ​​aparat nie będzie mógł sfotografować poruszających się obiektów.

Nie jest to pierwsza próba zbudowania aparatu, który mógłby robić zdjęcia zza zakrętu – grupa z Massachusetts Institute of Technology otrzymała dofinansowanie z Departamentu Obrony Stanów Zjednoczonych dla aparatu wysyłającego laser, który odbija się od obiektów. W oparciu o różny czas powrotu lasera do aparatu, algorytm komputerowy może rozwijać rekonstrukcję cyfrową z wykorzystaniem odległości obliczonej na podstawie odbicia tego lasera.

1-megapikselowy aparat o podobnych możliwościach jest tylko jednym z coraz większej liczby produktów używających małego, 1-megapikselowego czujnika robienia rzeczy, których inne aparaty nie potrafią – jak aparat bez obiektywu i aparat, który mierzy tylko 2mm.

Źródło: digitaltrends.com Zdjęcie: Dani Da La Cuesta / FlickrXi’an Jiaotong University