WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Technowinki

Aplikacja Alphabet ma na celu walkę z cenzurą

Inkubator Alphabet, którego zadaniem jest rozwiązywanie najtrudniejszych globalnych wyzwań związanych z bezpieczeństwem, zaprezentował właśnie nowe narzędzie. Jego zadaniem jest obrona przez atakami na wolność słowa na całym świecie.

Aplikacja chroni użytkowników przed manipulacjami DNS, co jest powszechną praktyką stosowaną wśród represyjnych państw. Mają one na celu zakazanie użytkownikom dostępu do informacji uznanych przez rząd za nieodpowiednie. Przykładowo w Iranie niektóre witryny przekierowują na stronę cenzury rządowej. Także w Pakistanie taka praktyka jest na porządku dziennym. A to tylko początek listy. Działa to tak, że w przypadku zapytania serwerów DNS o daną stronę, jeśli znajduje się ona na czarnej liście, to DNS podaje fałszywą odpowiedź zawierającą zły adres IP co skutkuje wyświetleniem strony przyjaznej rządowi.

Alphabet

Według CNET, zapytania DNS mają być szyfrowane w nowej wersji Androida 9.0. Jednakże nie każdy smartfon ją otrzyma. Dlatego też powstała aplikacja Intra, którą każdy może pobrać z Google Play i zainstalować. Dzięki niej wolność słowa powinna stać się czymś normalnym.

Z Wikipedii zniknęło 9 milinów popsutych linków

Źródło: https://gizmodo.com/