WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Aplikacja Lookout pomoże ludziom z problemami ze wzrokiem

Wygląda na to, że Microsoft i Google chcą uczynić 2019 rokiem znacznego postępu w zakresie zwiększenia roli SI jako technologii pomagającej ludziom z problemami ze wzrokiem. Z najnowszych poczynań obu tych firma wynika, że wkrótce miliony osób na całym świecie mogą otrzymać dostęp do rewolucyjnych rozwiązań. 

Aplikacja SeeingAI od Microsoftu jest dostępna w App Store jako aktualizacja. Z kolei Lookout od Google jest dostępny dla osób z urządzeniami Pixel do pobrania jako aplikacja na Androida. W jaki sposób działa wspomniane oprogramowanie? Zasada jest prosta: wystarczy skierować telefon w kierunku wybranego obiektu. Aplikacja poinformuje użytkownika, z czym ma do czynienia.

Czytaj też: Pierwsza ludzka terapia genowa powstrzymuje przed utratą wzroku

Z dodatkowych informacji wynika, iż Lookout działa w trzech trybach. Jeden wiąże się z odkrywaniem świata oraz gotowaniem, drugi z robieniem zakupów, trzeci natomiast ułatwia odczytywanie informacji np. na poczcie elektronicznej. Krótko mówiąc, Lookout informuje o ludziach, tekstach czy obiektach, gdy przemieszczamy się. Wykrywa elementy wokół i domyśla się, czym są.

Jeden z komentarzy opublikowany 13 marca przez Michaela Hendricksa potwierdza, że tryb szybkiego czytania jest niesamowity. Po skierowaniu urządzenia na książkę bądź znak oprogramowanie opisuje dany obiekt. Z kolei tryb eksploracji nie jest tak dokładny i dość powolny, ale technologia wciąż wydaje się niezwykła.

[Źródło: techxplore.com]

Czytaj też: Japonia uważa, że smartfony niszczą wzrok uczniów