Reklama

Apple prezentuje serię iPhone 12. Od iPhone’a 12 Mini po Pro Max

Zgodnie z wszelkimi zapowiedziami firma Apple zaprezentowała nowe smartfony – iPhone’a 12 Mini, 12, 12 Pro oraz 12 Pro Max. Każdy powinien tutaj znaleźć coś dla siebie. Zmiany może nie są duże, ale specyfikacja zaprezentowanych smartfonów jest zaskakująco dobra. To w końcu naprawdę mocno wyposażony smartfony!

5G prawie jak rewolucja przemysłowa

Apple oczywiście nie śpieszył się z wdrożeniem smartfonu z łącznością 5G, ale z drugiej strony dobrze, że iPhone z 5G trafia na rynek teraz, a nie za rok. To byłoby w stylu Apple’a, ale jednocześnie byłoby zdecydowanie za późno. Funkcja, która jest już dawno dostępna u konkurencji oczywiście zaprezentowała jako największa możliwa rewolucja.

Sieć 5G potrzebuje popularyzacji i Apple jak mało kto jest w stanie tego dokonać. Dlatego też użytkowników sieci piątej generacji powinno być w ciągu nadchodzących miesięcy coraz więcej.

League of Legends trafi na iOS!

To może być największe wydarzenie dzisiejszej konferencji. Na iOS trafi popularny LoL. Możliwość grania ma być promocją szybkości sieci 5G.

Niestety nie znamy jeszcze szczegółów, więc nie wiemy, czy możliwa będzie np. gra multiplatformowa.

Podstawowy iPhone 12 z 5G jest najbardziej nijaki, ale za to duży

iPhone 12 został zaprezentowany jako pierwszy smartfon Apple z 5G. Otrzymał ekran Super Retina XDR (OLED) o przekątnej 6,1, takiej samej jak iPhone 11, ale jest sam smartfon od niego nieco mniejszy – o11% cieńszy, o 15% mniejszy oraz o 16% lżejszy.

Ekran oferuje za to znacznie wyższą rozdzielczość niż iPhone 11 – 1170 x 2532 piksele, co daje wysokie zagęszczenie pikseli na poziomie 490 pikseli na cal. Do tego mamy obsługę HDR oraz Dolby Vision oraz deklarowany kontrast na poziomie 2 000 000 : 1.

Sercem smartfonu jest nowy układ Apple A14 Bionic z 6-rdzeniowym procesorem. To pierwszy smartfonowy układ wyprodukowany w 5nm procesie technologicznym, który składa się z 11,8 mld tranzystorów. Oczywiście jest on szybszy od poprzednika (50%) oraz konsumuje mniej energii. Z kolei układ graficzny ma być 50% wydajniejszy od konkurencji.

iPhone 12 inteligentnie przełącza się pomiędzy sieciami. Kiedy nie potrzebujemy łączności 5G, smartfon automatycznie przełącza się na LTE w celu oszczędzania akumulatora. Apple chwali się, że w idealnych, czyli powiedzmy sobie szczerze – nieosiągalnych dla zwykłego użytkownika warunkach, udało się za pomocą iPhone’a 12 osiągnąć prędkość 3,5 – 4 Gb/s. Realny są jednak prędkości rządu 1 Gb/s.

iPhone 12 otrzymał podwójny aparat składający się z aparatu głównego o rozdzielczości 12 Mpix (F/1.6, 26mm, optyczna stabilizacja obrazu, 7-elementowy) oraz aparatu szerokokątnego o rozdzielczości 12 Mpix (F/2.4, 13mm, 5-elementowy). Apple chwali się, że wszystkie aparaty iPhone’a 12 mogą korzystać z trybu nocnego. Łącznie z aparatem szerokokątnym i aparatem przednim.

iPhone 12 obsługuje ładowanie bezprzewodowe i pomoże w tym nowe akcesorium MagSafe. Tył smartfonu jest namagnesowany, co pozwala przykleić do niego bezprzewodową ładowarkę lub dowolne inne akcesorium – od pokrowców, przez portfele, po… specjalną nakładkę, która pozwala jednocześnie ładować smartfon i zegarek.

iPhone 12 Mini czyli Compact w wykonaniu Apple. I wcale nie jest taki słaby!

Najmniejszym z zaprezentowanych smartfonów jest iPhone 12 Mini. Wyposażony w ekran o przekątnej 5,4 cala i rozdzielczości 1080 na 2340 pikseli. Pomimo tego jest on mniejszy niż starsze modele z ekranem o przekątnej 4,7 cala. Prawie jak nie iPhone!

Wbrew przeciekom iPhone 12 Mini nie został odchudzony względem iPhone’a 12. Oferuje dokładnie te same funkcje, układ A14 Bionic oraz ten sam aparat. To jedno z największych zaskoczeń dzisiejszej konferencji.

iPhone 12 Pro wygląda najlepiej z zestawienia. Jest też większy wariant 12 Pro Max

iPhone 12 w warnacie Pro oraz Pro Max to nowe wykonanie. Ceramiczna powłoka, stal szlachetna, wodoszczelna konstrukcja oraz MagSafe na tylnym panelu.

Pro ekran iPhone’a 12 Pro dostął ekran o przkeątnej 6,1 cala , a wariant Pro Max o przekątnej 6,7 cala. Ich rozdzielczość to 1284 x 2778 pikseli, a deklarowana jasność sięga nawet 1200 nitów.

Smartfony otrzymały potrójny aparat i patrząc na ich specyfikację – powinno być lepiej niż dobrze. Mamy do dyspozycji:

  • aparat główny – 12 Mpix, 26mm, optyczna stabilizacja obrazu, 7-elementowa soczewka,
  • aparat szerokokątny – 12 Mpix, 13mm, F/2.4, 5-elementowa soczewka,
  • zoom z teleobiektywem – 12 Mpix, F/2.0, 52mm, 4-krotny zoom optyczny, optyczna stabilizacja obrazu, 6-elementowa soczewka.

Nową funkcją aplikacji aparatu jest Apple RawPro. To rozwiązanie kierowane do profesjonalnych użytkowników, które pozwala na lepszą edycję fotografii w formacie RAW. Można z niego korzystać przy użyciu każdego z czterech dostępnych aparatów, w tym aparatu przedniego. Edycji można dokonać w aplikacjach firm trzecich, jak również w edytorze zdjęć prosto na smartfonie.

iPhone’y 12 Pro pozwalają na nagrywanie filmów w 10-bitowym HDR oraz Dolby Vision HDR. To oznacza lepsze kolory. Wszystko to w rozdzielczości 4K przy 60 klatkach na sekundę. Filmy można w bardzo dużym zakresie edytować od razu na smartfonie, bez konieczności korzystania z dodatkowych aplikacji.

iPhone 12 Pro Max obok trzech aparatów dostał też czujnik LiDAR. Pozwala on na tworzenie wirtualnych modeli naszego otoczenia. Obok zabawy prostymi efektami AR pozwala on np. na mierzenie pomieszczeń lub zwyczajnie sprawdzenie, jak nowa kanapa będzie się komponować w naszym salonie. Oraz czy się w nim zmieści. LiDAR pozwala też na poprawę jakości zdjęć, szczególnie w nocy. Oferuje 6x szybszy autofocus w porównaniu z aparatem iPhone’a 12 Pro.

Za moment wracamy z polskimi cenami nowych iPhone’ów 12.

Czytaj też: Polskie ceny smartfonów Apple iPhone 12

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News