W 2019 roku archeologowie natrafili na kamienny krąg w szkockim Aberdeenshire i sądzili, że mają do czynienia z obiektem postawionym przed setkami a nawet tysiącami lat. Jakież musiało być ich zdziwienie, gdy odkryli, że „monolit” pojawił się tam w latach 90. ubiegłego wieku.
Dokładnie rzecz biorąc, kamienny słup okazał się repliką umieszczoną na miejscu przez jednego ze szkockich rolników. Ten skontaktował się z archeologami, gdy zdał sobie sprawę, że pomylili obiekt stojący na jego polu z monolitem sprzed tysięcy lat. Pokazuje to, jak łatwo jest błędnie zinterpretować pozornie oczywisty do zbadania obiekt. O sprawie poinformował Ian Powell, który za pośrednictwem Twittera podzielił się informacją o rozmowie przeprowadzonej z rolnikiem.
Czytaj też: Pojedynek Dawida z Goliatem. Archeolodzy znaleźli grot pochodzący z okresu bibiljnej potyczki.
Z czego w ogóle wynikło całe zamieszanie? Krowy uwielbiają się drapać, ale nie są tego w stanie zrobić samodzielnie, dlatego potrzebują pomocy ze stron otoczenia. W efekcie chętnie korzystają z naturalnych „drapaków” takich jak na przykład drzewa. Jak że tych zabrakło, to rolnik postanowił postawić słup przeznaczony dla hodowanego przez niego bydła. Historia jest więc niezwykle kuriozalna i jednocześnie stanowi cenną lekcję dla archeologów.
Archeolodzy pomylili drapak dla krów z monolitem postawionym przed setkami a nawet tysiącami lat
Oczywiście pojawia się pytanie, czy w takim razie inne odkryte obiekty, uznawane za pochodzące sprzed tysięcy lat, również nie są w rzeczywistości słupami postawionymi pod koniec ubiegłego wieku. Warto jednak mieć na uwadze, iż większość tego typu ikonicznych, jak na przykład Stonehenge, zostało poddanych kompleksowym analizom, które umożliwiły dokładne określenie ich wieku oraz pochodzenia.
Czytaj też: Stonehenge wcale nie powstało tam, gdzie się obecnie znajduje
Jeśli wierzyć słowom Powella, wspomniana „drapaczka dla krów” zyskała niemałą sympatię wyznawców ruchu New Age, którzy postanowili czcić ten obiekt. Warto również wspomnieć o bardziej aktualnych przykładach, jak na przykład monolity, które pojawiały się co jakiś czas w różnych miejscach świata. Pierwszy z nich, znaleziony na terenie amerykańskiej pustyni, stanowił zaledwie wstęp do odkrycia monolitów m.in. w Wielkiej Brytanii, Polsce czy Rumunii.