Reklama
aplikuj.pl

Archeolodzy znaleźli ukryte zabytki i zabudowane przedmieścia z królestwa Izapa

Opisywane królestwo przeżywało największy rozkwit między 700 r. p.n.e. a 100 r. p.n.e. Najbardziej znane było ze swojej stolicy – Izapy. Współcześnie na jego terenach znajduje się Meksyk i od lat 40. ubiegłego wieku prowadzi się tam prace archeologiczne. Teraz badacze potwierdzili, że dawniej nie było to pojedyncze miasto, lecz Izapa była otoczona przez ok. 40 mniejszych osad. 

Na łącznej powierzchni 584 km kwadratowych, co odpowiada wielkością Chicago, udokumentowano 41 osiedli otaczających Izapę. Wszystko mieściło się w odległości około 22 km od stolicy. Osiedla różniły się rozmiarem, a największe trzy wydawały się rozmieszczone wokół królestwa w taki sposób, aby zwiększyć jego ochronę.

Trzy największe osady, w których prawdopodobnie mieszkało mniej niż 2000 osób, posiadały co najmniej jedno boisko. Rozgrywano tam wariant mezoamerykańskiej gry w piłkę. Te trzy osady również miały stożkowe kopce, które wyglądają jak konstrukcje Majów używane do wykonywania obserwacji astronomicznych. Izapa kształtuje się jako polityczne i religijne źródło inspiracji w tamtych czasach. Wczesne datowanie istnienia tego królestwa pozwala wysnuć teorie dotyczące rozwoju kolejnych mezoamerykańskich królestw.

Artefakty i rzeźby mogą dostarczyć więcej wskazówek na temat relacji pomiędzy osadami. Co więcej, te, otaczające Izapę nie zostały jeszcze dokładnie przebadane. Właśnie dlatego kolejnym celem archeologów mają być te obszary, w przypadku których badania radarowe ukazały dużą ilość zakopanych pod ziemią rzeźb.

[Źródło: livescience.com; grafika: Rosenwig 2018]

Czytaj też: Oto dowód na nierówność społeczną sprzed 5 tysięcy lat