WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Technowinki

Układ ASIC Antminer E3 z wydajnością 8 GTX 1080

Bitmain, czyli producent układów ASIC zaczął przyjmować zamówienia wstępne na najnowszy produkt – Antminer E3. Ten jest jednak na tyle specjalny, że z pewnością pozytywnie wpłynie na podaż na karty graficzne ze strony górników.

Antminer E3 jest niczym innym jak specjalnie przygotowanym układem ASIC zoptymalizowanym pod kątem obliczania algorytmu Dagger-Hashimoto i Ethash. Bazuje na nim kryptowaluta Ethereum i jej pochodne, które stanowią lwią część tego rynku wirtualnych monet. Do tej pory można było je zdobywać głównie za pośrednictwem kart graficznych, czego skutek odczuło wiele klientów Nvidii oraz AMD. Jednak najnowszy produkt Bitmaina jest na tyle wydajny, że z łatwością ograniczy opłacalność ”kopania” na tradycyjnych GPU.


Wszystko ze względu na powiązaną z wszystkimi kopaczami sieć blockchain, do której ci podłączają swoje koparki. W momencie, kiedy do wspomnianej sieci trafi pewny odsetek układów Antminer E3, trudność wydobycia monet drastycznie wzrośnie i stanie się po prostu nieopłacalna dla małych przedsiębiorców. Można to spekulować już po samej wydajności, ponieważ nowy ASIC ma oferować moc 8 kart GTX 1080 (180 MH/s) wymagając jednocześnie mocy w wysokości 800 W. A to wszystko za 800 dolców!

Bitmain ma rozpocząć wysyłanie Antminer E3 już w lipcu i miejmy nadzieję, że zainteresują się nim wielkie firmy. Jeśli tak się stanie, a popularności nie zdobędzie nowa kryptowaluta blokująca układy ASIC, to będziemy świadkami pierwszego stanowczego kroku na drodze ku przywróceniu stabilności na rynku GPU.

Źródło: hothardware.comambcrypto.com