Asteroida, która zawiera wodę i składniki życia. To pierwsze takie odkrycie

astronomia

Składniki związane z powstaniem życia na Ziemi, włącznie z wodą, zostały po raz pierwszy odkryte na powierzchni asteroidy. Próbki pochodzą z obiektu zwanego Itokawa, którego badaniem zajmowała się japońska agencja JAXA.

Co ważne, wygląda na to, iż woda oraz materia organiczna powstały na samej asteroidzie, a nie w wyniku kolizji. Oznaczałoby to, że ewoluowały pod względem chemicznym na przestrzeni miliardów lat.

Chociaż znalezienie materii organicznej nie musi od razu oznaczać, że życie jest przenoszone za sprawą tego typu obiektów, to dość znaczący wydaje się fakt, iż te same składniki, które doprowadziły do powstania życia na Ziemi, znalazły się na powierzchni Itokawy.

Asteroida Itokawa zawiera składniki życia oraz wodę, co jest pierwszym tego typu odkryciem

Naukowcy, którzy odpowiadają za przeprowadzone badania, twierdzą, że asteroida została w przeszłości rozgrzana do temperatury ponad 600 stopni Celsjusza. Część materii organicznej musiała jednak trafić na jej powierzchnię później, po ochłodzeniu Itokawy.

Badacze przyznali, iż mieszanie materiałów wydaje się powszechnym zjawiskiem na terenie Układu Słonecznego. Kolejne tego typu badania powinny potwierdzić ich ustalenia. Być może będzie to możliwe już wkrótce, za sprawą analizy próbek pochodzących z asteroid Ryugu i Bennu.