Reklama
aplikuj.pl

W 2018 roku w Ziemię uderzyła asteroida. Wiemy, skąd nadleciała

Asteroida przedostająca się przez atmosferę naszej planety zawsze zwraca uwagę naukowców i nie inaczej było w przypadku kosmicznej skały, która spadła na Ziemię w 2018 roku.

Właśnie wtedy na terenie afrykańskiej Botswany rozbiła się asteroida śledzona już w momencie, gdy nadal znajdowała się w przestrzeni kosmicznej. Kiedy natomiast jej fragmenty spadły na powierzchnię, badacze postanowili prześledzić miejsce ich pochodzenia. Dotychczasowe ustalenia w sprawie zostały opisane na łamach Meteoritics and Planetary Science.

Czytaj też: Ziemia będzie miała system wykrywania asteroid. Europa rozpoczęła pierwsze testy

Tym sposobem okazało się, że fragment prawdopodobnie pochodzi z masywnej asteroidy znanej astronomom jako Westa. Jest to druga pod względem wielkości asteroida skatalogowana na terenie Układu Słonecznego. Historia tej kosmicznej skały jest stosunkowo niekompletna, choć astronomowie przypuszczają, że w przeszłości doszło do kolizji Westy z innymi obiektami, co doprowadziło do powstania wielu mniejszych odłamków. Jeden z nich trafił w 2018 roku na Ziemię.

Asteroida, której fragmenty znaleziono w 2018 roku w Botswanie, pochodziła z tzw. Westy

Owe fragmenty, znalezione na południu Afryki, w Botswanie, były dość niewielkich rozmiarów. Asteroida, z której powstały, była widziana przez naukowców z University of Arizona w momencie przechodzenia przez atmosferę, a kiedy dotarła do Ziemi, rozpadła się na kawałki, które opadły w obrębie Central Kalahari Game Reserve. Łącznie w tym obszarze znaleziono 23 meteoryty.

Szef zespołu badawczego, Peter Jenniskens, twierdzi, że Westa przed milionami lat doświadczyła dwóch silnych uderzeń, które podzieliły ją na grupę asteroid. Na podstawie analizy znalezionych meteorytów naukowcy zamierzali oszacować, kiedy dokładnie miała miejsce kolizja. Opierając się na analizach materiału oraz oszacowaniu jego wieku doszli do wniosku, że odnalezione fragmenty odłamały się od Westy podczas kolizji, do której doszło około 22 milionów lat temu.

Czytaj też: Asteroida, która zabiła dinozaury mogła mieć zaskakujący wpływ na naszą planetę

Tego typu badania można potraktować nie tylko jako ciekawostkę, lecz również ważny element poznawania historii Układu Słonecznego. Skompletowanie genezy i ewolucji obiektów krążących wokół jego centralnej gwiazdy, czyli Słońca, umożliwi zrozumienie, jaka przyszłość może czekać naszą kosmiczną okolicę. Poza tym naukowcy zdobywają informacje na temat rozwoju innych układów, które nadal czekają na odkrycie i opisanie.