WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ

Asteroidy prawdopodobnie są odpowiedzialne za roznoszenie życia

Asteroidy prawdopodobnie są odpowiedzialne za roznoszenie życia

Ziemia jest jedynym miejscem, co do którego jesteśmy pewni, że znajdują się w nim żywe organizmy. Już w przeszłości naukowcy sugerowali, że życie może być transportowane przez asteroidy lub komety – proces ten jest znany jako panspermia. Zdaniem badaczy z Harvardu istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że dzieje się tak w Drodze Mlecznej. 

Naukowcy obliczyli, że może istnieć nawet 10 bilionów obiektów wielkości asteroid, które roznoszą życie w galaktyce. Na większych obiektach byłoby ono rzadsze, ale wciąż dość powszechne. Zespół szacuje, że nawet 100 milionów obiektów wielkości Enceladusa – księżyca Saturna o szerokości 500 km oraz około 1000 obiektów wielkości Ziemi może stanowić środowiska dla życia lub materiału prebiotycznego.

Czytaj też: Toksyczny gaz może być wyznacznikiem świadczącym o obecności życia pozaziemskiego

Największym zmartwieniem związanym z tym założeniem było to, że promieniowanie UV niszczy życie. Okazuje się jednak, że przy niewielkiej osłonie, mającej nawet kilka centymetrów, (np. skała lub lód) organizmy mogą przetrwać. Poza tym wiemy, że mikroby mogą przetrwać wyrzucenie w kosmos, przeżyć w samym kosmosie a nawet podczas ponownego wejście w atmosferę.

Układ słoneczny jest dość stabilny, ale są też inne miejsca – zwłaszcza w centrum galaktyki – gdzie wszystko dzieje się znacznie bardziej dynamicznie. Planety, planetozymale, komety, księżyce, asteroidy – wszystko powinno być powszechne w centrum galaktyki, działając niczym mniszek lekarski, który rozsiewa swoje nasiona w przestrzeni kosmicznej.

W swoich obliczeniach naukowcy uwzględnili różne prędkości obiektów o odmiennych rozmiarach wyrzucanych przez czarną dziurę. Brali pod uwagę, jak prawdopodobne było ich przechwycenie przez grawitację innych gwiazd, jak długo ta podróż może zająć i jak różne będą poszczególne organizmy. Biorąc pod uwagę te czynniki, badacze doszli do wniosku, że panspermia jest bardzo prawdopodobna w naszej galaktyce. Obecnie liczą więc, że uda się natrafić na oznaki życia na Marsie.

[Źródło: newatlas.com]

Czytaj też: Organizmy pozaziemskie mogą myśleć nie jak ludzie