WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Astronauci chcą ciastek nie z tego świata i czekają właśnie na piekarnik

Astronauci chcą ciastek nie z tego świata i czekają właśnie na piekarnik

Życie na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej nie jest łatwe i spokojne, ale tamtejsi astronauci z pewnością nie mogą narzekać na brak zajęć. Ale czy na pewno?

Ostatni tydzień był dla nich dosyć pracowity, bo stację opuścił bezzałogowy japoński statek Kounotori po dostarczeniu ładunku sześciu nowych akumulatorów litowo-jonowych, a teraz tamtejsi astronauci przygotowują się na odebranie ładunku z rozpoczętej misji firmy Northrop Grumman. Ta ma za zadanie dostarczyć na ISS całe 3720 kg sprzętu badawczego… i nie tylko.

Na pokładzie kapsuły Cygnus Northrop Grumman znajduje się też wyjątkowa przesyłka… i to nie narzędzie do przełomowych badań naukowych ani kluczowy element inżynierii, ale raczej coś bardziej przyziemnego: zwyczajny piekarnik. To znaczy „zwyczajny”. „Zwyczajnym” nie można raczej określić piekarnika Zero G, który został zaprojektowany specjalnie z myślą o środowisku na stacji kosmicznej.

Astronauci za kilka dni upieką więc daleko ponad naszymi głowami pierwsze ciastka rodem nie z tej ziemi. Specjalny piekarnik wykorzystuje elektryczne elementy grzejne podobne do tych, które występują w standardowym tosterze. Ciasta na stacji jednak nie przygotują, bo to zostanie dostarczone w postaci ciastek w silikonowych woreczkach, które pozwalają na wydostawanie się pary podczas procesu pieczenia. W przyszłości piekarnik może być używany do grillowania, gotowania na patelni i opiekania innych rodzajów żywności.

ciastka z kosmosu, piekarnik na ISS, piekranik na międzynarodowej stacji kosmicznej, pieczenie na ISS

Jednak zabawa w kucharza nie jest jedyną, na jaką pozwalają sobie bywalcy ISS:

ŹRÓDŁO: Digital Trends