WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Astronauci przetestują zdalne sterowanie łazikami ze stacji kosmicznej

Pewnego dnia astronauci będą prawdopodobnie mogli kontrolować księżycowe i marsjańskie łaziki z ISS, a nadchodzący test ma przybliżyć nas do tej przyszłości.

W listopadzie na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej Europejska Agencja Kosmiczna przeprowadzi eksperyment na orbicie znanej jako ANALOG-1, aby sprawdzić, czy załogi stacji, naukowcy na ziemi i nowa technologia mogą współpracować w celu zdalnego sterowania łazikiem podczas symulowanej misji księżycowej.

Ten projekt zbada, jak skutecznie astronauta na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej będzie mógł operować łazikiem na podobnym do Księżyca terenie na Ziemi.

testy sterowania zdalnego, sterowanie z ISS, zdalne sterowanie łazikami, sterowanie łazikami

Jego zadaniem łazika będzie zbieranie próbek skał i gleby, a następnie zdalne badanie próbek. Jak wspomina William Carey, naukowiec i badacz ESA dla eksperymentu ANALOG-1

Jest to potencjalny scenariusz naukowy podczas przyszłych misji na Księżyc i Marsa. Przestrzeń kosmiczna jest tak trudnym miejscem dla ludzi i maszyn. Przyszłe badania Układu Słonecznego mogą wymagać wysłania robotów-odkrywców do przetestowania wód na niezbadanych planetach przed wysłaniem ludzi.

ŹRÓDŁO: Phys