Reklama
aplikuj.pl

Astronauci sprawdzili, jak zachowa się beton stworzony w kosmosie

Swoją drogą, to pierwszy beton poza Ziemią

Astronauci sprawdzili, jak zachowa się beton stworzony w kosmosie
Astronauci sprawdzili, jak zachowa się beton stworzony w kosmosie

Beton. W miejskich dżunglach otacza nas praktycznie z każdej strony i to nie tylko przy brutalistycznym stylu architektonicznym. Zastanawialiście się jednak, jak ta mieszanka materiału, który jest nieprzerwanie stosowany w budownictwie zachowa się w kosmosie? Astronauci zapewne się zastanawiali, bo ostatnio spróbowali wymieszać go na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. 

Czytaj też: Naukowcy znaleźli lepszy sposób na biodruk 3D

Oczywiście nie dla zabawy, a dla eksperymentu, w którym mieli zaobserwować proces twardnienia betonu w mikrograwitacji i tego, jak wpływa to na jego mikrostrukturę i właściwości. Dla przypomnienia – beton uzyskuje się po zmieszaniu cementu z wodą i np. piachem w stosownych proporcjach. Po co on jednak poza Ziemią? Odpowiedzi na to udzieliła główna badaczka Aleksandra Radlińska z Uniwersytetu Stanowego Pensylwanii:

Podczas misji na Księżyc i Marsa ludzie i sprzęt będą musieli być chronieni przed ekstremalnymi temperaturami i promieniowaniem, a jedynym sposobem na to jest budowanie infrastruktury w tych środowiskach pozaziemskich. Jednym z pomysłów jest budowanie w przestrzeni materiału przypominającego beton. Beton jest bardzo wytrzymały i zapewnia lepszą ochronę niż wiele materiałów.

W ramach dumnie brzmiącego projektu Microgravity Investigation of Cement Solidification (MICS) astronauci zmieszali beton w przestrzeni po raz pierwszy. Nie był to jednak jednorazowy eksperyment, a składający się z szeregu odmian proszku cementowego, różnych kruszyw (odmiennych od piachu) i proporcji do wody.

Test wykazał, że kosmiczny beton stał się bardziej porowaty, co jasno rzutuje na jego wytrzymałość. Nie jest to dobrą wiadomością, ale nie to co potwierdzenie, że wytworzenie betonu przy odmiennej, niż na Ziemi grawitacji jest w ogóle możliwe.

Czytaj też: Czarne dziury w filmach przyszłości będą fenomenalne

Źródło: Digital Trends