Reklama
aplikuj.pl

Astronomowie chcą wystrzelić w kosmos wiązkę lasera, aby przyciągnąć kosmitów

Z filmów science fiction wiemy, że kiedy obcy pojawią się na Ziemi, będzie to zły dzień dla ludzkości. Te historie nie powstrzymują naukowców od wymyślania sposobów, które mogłyby przyciągnąć obce cywilizacje na Ziemię. Z nowych badań wynika, że moglibyśmy wysłać wiązkę lasera w kosmos. Zadziałałaby ona niczym latarnia, zwracając uwagę potencjalnych pozaziemskich cywilizacji. 

Praca, która została opublikowana w The Astrophysical Journal, sugeruje, że istniejąca technologia może być wykorzystana do wytworzenia wiązki podczerwieni wystarczająco jasnej, aby mogła zostać zauważona przez inteligentne obce cywilizacje.

Największym wyzwaniem w tworzeniu tego typu sygnału, który mógłby zostać zauważony przez kosmitów, jest jego widoczność. Chodzi o to, aby można było go dostrzec z dużej odległości, co jest niełatwe, biorąc pod uwagę aktywność Słońca. W artykule wyjaśniono, że laser o mocy od 1 do 2 megawatów mógłby wystarczyć, gdyby został wystrzelony przez teleskop o wielkości 45 metrów.

Pojawia się wiele głosów w społeczności naukowej, które nie są tak optymistycznie nastawione do spotkania z obcymi. Odkrywanie inteligentnego życia poza Ziemią byłoby oczywiście epokowym wydarzeniem, ale potencjalne konsekwencje zaproszenia kosmicznej rasy na naszą planetę mogą być negatywne. Istnieje uzasadniona obawa, że ​​zasoby Ziemi okażą się zbyt kuszące, by się im oprzeć.

[Źródło: bgr.com]

Czytaj też: Życie pozaziemskie mogło zniknąć przez wybuchy młodych gwiazd