Naukowcy, korzystając z instrumentu VIMOS zamontowanego na Bardzo Dużym Teleskopie, zaobserwowali rekordowo dużą gromadę galaktyk. Struktura powstała zaledwie 2,3 mld lat po Wielkim Wybuch, jednak jej wyróżniającą cechą jest ogromna masa.
Hyperion ma bowiem masę ok. milion miliardów większą od Słońca. Z tego względu proto-supergromada została nazwana po tytanie występującym w greckiej mitologii. Odkrycie było możliwe dzięki wykorzystaniu instrumentu VIMOS. Dane zebrane przez urządzenie ujawniły, że Hyperion jest największą strukturą we Wszechświecie. Oczywiście, wśród tych, które poznała ludzkość.
Szczególnie zaskakujący jest fakt, iż masa supergromady jest tak duża, biorąc pod uwagę, że w momencie gdy została zaobserwowana, liczyła zaledwie 2,3 mld lat. Do tej pory astronomowie uważali, iż struktury wielkości Hyperionu potrzebują znacznie więcej czasu na osiągnięcie tak ogromnej masy. Łącznie zespół skatalogował ok. 10 tysięcy galaktyk, które wchodzą w skład proto-supergromady.
Struktura różni się od tych, które występują w pobliżu Drogi Mlecznej. W przeciwieństwie do nich, Hyperion nie ma tendencji do mocno skoncentrowanego rozkładu masy. Wynika to najprawdopodobniej z niedługiego czasu, jaki minął od powstania supergromady. Badacze dodają, iż zrozumienie na jakiej zasadzie funkcjonuje Hyperion powinno przynieść informacji na temat rozwoju Wszechświata w przeszłości. Co więcej, może również wskazać, jak będzie wyglądała przyszłość całego kosmosu.
[Źródło: newatlas.com; grafika: ESO]
Czytaj też: Karzeł sekstantu to najmniejsza kanibalistyczna galaktyka