Reklama
aplikuj.pl

Astronomowie odkryli kolejne dyski Piotrusia Pana. Skąd ich nazwa?

Naukowcy z Queen Mary University of London twierdzą, że zrozumieli, jak powstają tzw. dyski Piotrusia Pana. To z kolei może doprowadzić do poszerzenia naszej wiedzy nt. narodzin planet.

Dyski protoplanetarne są gigantycznymi, złożonymi z gazu i pyłu, dyskami znajdującymi się w pobliżu młodych gwiazd. Niedawno odkryte dyski Piotrusia Pana otrzymały swoje nazwy na cześć literackiej postaci, która nigdy nie chciała dorosnąć. Owe formacje żyją około 5-10 razy dłużej niż zazwyczaj obserwowane dyski protoplanetarne.

Wykorzystując symulacje komputerowe, naukowcy byli w stanie zbadać, jak ewoluują te dyski. Dzięki temu mogli zebrać dane dot. kombinacji czynników potrzebnych do utworzenia dysków Piotrusia Pana. Co ciekawe, ta nazwa nie jest jedynym nawiązaniem do książki Barriego, bowiem wspomniane warunki określono parametrami Nibylandii.

Czytaj też: Pojawiły się kluczowe badania sprawdzające ogólną teorię względności

Okazuje się, że dyski te powstają w odizolowanych środowiskach, z dala od innych gwiazd. Co więcej, muszą zaczynać swoje istnienie od znacznie większych rozmiarów niż mają to w zwyczaju typowe dyski. Dotychczas znalezione krążył wokół gwiazd o niskiej masie, dlatego astronomowie sądzą, iż również może to być jeden z ważnych czynników.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News