Astronomowie z Uniwersytetu Wiedeńskiego zidentyfikowali rzekę gwiazd płynącą przez naszą galaktykę i pokrywającą większość południowego nieba. 4000 gwiazd, które tworzą strumień, powstało w podobnym czasie i krążyło po niebie przez ostatni miliard lat.
Zazwyczaj, gdy tworzą się gromady gwiazd, nie zawierają one wystarczającej ilości ciał, aby stworzyć siłę grawitacji, która utrzyma gromadę razem. Z kolei siły grawitacyjne, które na nie wpływają, szybko rozpraszają gwiazdy po całej galaktyce. Ale dzięki obserwacji południowego nieba astronomowie ustalili, że istnieje kilka skupisk o masie wystarczającej do związania się ze sobą przez miliony lat. Zespół z Wiednia był w stanie zidentyfikować takie skupisko stosunkowo blisko Drogi Mlecznej i mapować je za pomocą satelity Gaia należącej do Europejskiej Agencji Kosmicznej.
Czytaj też: Astronomowie zaobserwowali mgławicę z ginącą gwiazdą w centrum
„Identyfikacja pobliskich strumieni gwiazd jest jak szukanie przysłowiowej igły w stogu siana” – powiedział w swoim oświadczeniu João Alves. Zespół odkrył rzekę, mierząc ruch gwiazd w przestrzeni kosmicznej i obserwując, które z nich poruszają się razem. Korzystając z danych z Gai, badacze byli w stanie zidentyfikować 200 gwiazd, ale ale całą rzekę może tworzyć nawet 4000 gwiazd. Ponieważ jest niezwykle stara, gromada okrążyła już całą galaktykę czterokrotnie, dając siłom grawitacyjnym czas na jej rozciągnięcie w formie strumienia.
[Źródło: digitaltrends.com]
Czytaj też: Latające obserwatorium odkryło rolę wiatrów gwiazdowych w tworzeniu gwiazd