Reklama
aplikuj.pl

Astronomowie zaobserwowali wiatr przemierzający galaktykę

Badając poruszanie się wiatrów w odległej galaktyce Makani, naukowcy dokonali nowatorskiego odkrycia. Dostarczyli bowiem bezpośrednich dowodów na to, jaka jest rola galaktycznych wiatrów w tworzeniu medium okołogalaktycznego. Występuje one w w regionach wokół galaktyk i odgrywa znaczącą rolę w ich kosmicznej ewolucji.

Makani nie jest typową galaktyką – znajduje się bowiem na zaawansowanym etapie fuzji, w której dwie galaktyki połączyły się ze sobą z powodu grawitacyjnego przyciągania każdej z nich. Fuzje galaktyk często prowadzą do wybuchów gwiazd, kiedy to sprężana jest znaczna ilość gazu obecnego w łączących się galaktykach. Skutkuje to wzrostem ilości narodzin nowych gwiazd. Te nowe gwiazdy, w przypadku Makani, prawdopodobnie spowodowały ogromne odpływy wiatru.

Większość gazu we Wszechświecie niewytłumaczalnie pojawia się w regionach otaczających galaktyki, a nie w samych galaktykach. Zazwyczaj, gdy astronomowie obserwują galaktykę, nie są świadkami zachodzących w niej zjawisk – takich jak fuzje, zmiany układu gwiazd, czy napędzanie potężnych wiatrów.

Korzystając z szeregu instrumentów, naukowcy zauważyli ogromne ilości zjonizowanego tlenu. Pozwoliło im to odróżnić szybki odpływ gazu z galaktyki sprzed kilku milionów lat od odpływu gazu z galaktyki sprzed setek milionów lat.