WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Technowinki

ASUS aktywuje PCIe 4.0 na płytach z serii 400

Niektórzy producenci są naprawdę mili, starając się ulepszyć coś starego, czego tak naprawdę w ogóle nie muszą robić. Tym razem to ASUS przyjrzał się interfejsowi PCIe 4.0 (wprowadzony przez Ryzeny 3000 i płyty główne X570) i stwierdził, że jest w stanie aktywować go na płytach z chipsetem z serii 400. 

Czytaj też: Rdzeń graficzny AMD Navi 14 pojawił się w sieci

Chociaż AMD tego nie zaleca, to starsze płyty, które wspierają Ryzen 3000 są tak naprawdę w stanie podołać wyzwaniom PCIe 4.0 pod kątem technicznym. Oczywiście w teorii, bo płyty X570 posiadają dodatkowe rozwiązania w celu wspierania nowego w segmencie konsumenckim standardu. Te jednak sprowadzają się głównie do lepszej jakości laminatu – domyślnie 4-warstwowego, który jest dosyć powszechny wśród starszych płyt

Zauważył to ostatnio ASUS, dlatego też wypuścił wersję swojego BIOSu, który rzeczywiście uaktywnia PCIe 4.0 wszystkim urządzeniom podpiętym pod układ SoC na płycie. Podobno tak prezentuje się oficjalna lista tych kompatybilnych modeli wśród płyt głównych:

Działanie tego sprawdził serwis MyDrivers, którego test wykazał, że rzeczywiście prędkości dysku SSD na złączu M.2 przy wykorzystaniu płyty głównej X570 i TUF B450M Pro Gaming są podobne. To z kolei nie podoba się AMD, któremu nie w smak hasła reklamowe ASUSa, wspominające o wsparciu PCIe 4.0 na chipsetach z serii 400. Podobno teraz firma próbuje zablokować te praktyki za sprawą mikrokodu. Innymi słowy, lepiej śpieszcie się z aktywacją, bo wkrótce może stać się zwyczajnie niemożliwa.

Czytaj też: AMD Radeon VII jest tak nieopłacalny, że jego dni są policzone

Źródło: TechPowerUp