Asus ROG Phone 5 debiutuje jako definicja smartfonu dla graczy

Asus ROG Phone 5 to podręcznikowy przykład gamingowego smartfonu. Efektowny, piekielnie wydajny, z gromadką ciekawych akcesoriów oraz… nie dla miłośników mobilnej fotografii.

Asus ROG Phone 5 to w zasadzie trzy smartfony

Asus ROG Phone 5

Zacznijmy od wyjaśnienia oznaczeń, jakie dostał ROG Phone 5. Wariant podstawowy został oznaczony literami A, B oraz C:

  • Asus ROG Phone 5 A – 12 lub 16 GB pamięci RAM, 256 GB pamięci wbudowanej,
  • Asus ROG Phone 5 B – 8 GB pamięci RAM i 128 GB pamięci wbudowanej,
  • ASUS ROG Phone 5 C – 8/128 GB lub 12/256 GB.

Jak słusznie zauważa GSMArena, z gamingowymi smartfonami jest jak z komputerami – liczy się specyfikacja. Żeby było ciekawiej, wariant B jako jedyny nie ma szybkiej pamięci wbudowanej w standardzie UFS 3.1.

Dalej mamy ROG Phone’a 5 Pro, który dostał 16 GB pamięci RAM i 512 GB pamięci wbudowanej. Na szczycie znajduje się ROG Phone 5 Ultimate z 18 GB pamięci RAM i 512 GB pamięci wbudowanej.

Wariant Pro ma z tyłu obudowy kolorowy wyświetlacz PM-OLED. Z koeli wariant Ultimate ma ekran monochromatyczny. Efektowny bajer.

Asus ROG Phone 5 dostał nowy ekran i większą wydajność

Asus ROG Phone 5

Sercem smartfonu, bez niespodzianek, jest układ Qualcomm Snapdragon 888.

Ekran urósł w stosunku do poprzednika i jest zwyczajnie lepszy. Panel AMOLED Samsunga ma przekątną 6,78 cala i wyświetla obraz o rozdzielczości FullHD+. Może pochwalić się zgodnością z HDR10+, 111% pokryciem kolorów DCI-P3 oraz 151% w przypadku sRGB. Dalej mamy jasność 800 nitów i odświeżanie obrazu na poziomie 144 Hz, ale bez odświeżania adaptacyjnego. Na sztywno możemy ustawić 60, 120 lub 144 Hz.

Bez zmian pozostała masa smartfonu i nadal jest to solidne 238 gramów.

Masa gamingowych dodatków

Niezmiennie Asus stawia na dwa porty USB-C. Ten na dolnej krawędzi służy do ładowania akumulatora, a boczny do podłączania akcesoriów. Za jego pomocą można też podłączyć zewnętrzny monitor. Na swoim miejscu pozostał też dotykowe przyciski AirTriggers, umieszczone na boku obuidowy.

Asus ROG Phone 5

Wariant smartfonu Pro oraz Ultimate będzie sprzedawany w zestawie ze specjalnym wentylatorem. To już piąta generacja AeroAcvite Coolera. Asus przekonuje, że jest on w stanie zredukować temperaturę obudowy aż o 15 stopni Celsjusza.

Asus ROG Phone 5

Opcjonalnie można będzie dokupić pada ROG Kunai 3 Gameplad, działający w różnych konfiguracjach. Smartfon jest też kompatybilny z padami od PS4, Xboxa oraz kontrolerem Stadia. Co ciekawe, z nowym ROG Phonem nie współpracuje TwinView Dock 3.

Asus ROG Phone 5

Na wyposażeniu mamy też gniazdo Jack 3,5mm oraz solidny wzmacniacz słuchawkowy ESS Sabre ES9280AC Pro Quad DAC. Nie zabrakło miejsca dla głośników stereo Cirrus Logic CS35L45.

Dobry aparat? To nie w gamingowym smartfonie

Asus ROG Phone 5

Aparat w ROG Phonie 5 został niezmieniony w stosunku do poprzednika. Mamy tu aparat główny o rozdzielczości 64 Mpix – Sony IMX686, aparat szerokokątny o rozdzielczości 13 Mpix (bez autofocusa) oraz aparat do zdjęć makro o rozdzielczości 5 Mpix. Aparat do selfie ma rozdzielczości 24 Mpix.

Chyba nie doczekamy się smartfonu dla graczy z dobrym aparatem.

Asus ROG Phone 5 ma podzieloną baterię

Asus ROG Phone 5

Dwa ogniwa o pojemności 3000 mAh to ciekawe rozwiązanie. Dzięki temu można było między nimi umieścić procesor, co pozwala zamontować wentylator AeroActive Cooler 5 bezpośrednio nad nim. Dodatkowo ciepło generowane przez akumulatory rozchodzi się na boki, blisko krawędzi obudowy.

Ostatnią zaletą jest możliwość korzystają z szybszego ładowania. Tym razem o mocy 65W, więc smartfon można będzie ładować tą samą ładowarką, co laptopy Asusa.

Tak, Asus ROG Phone 5 będzie drogi

Asus ROG Phone 5

Chyba nie myśleliście, że będzie inaczej? Wariant Pro do sprzedaży trafi w maju w cenie 1 200 euro za wariant 16/512 GB. ROG Phone 5 Ultimate do sprzedaży trafi w maju w cenie 1 300 Euro, a podstawowy w późniejszym, bliżej nieokreślonym terminie. Cena wariantu 8/128 GB to 800 euro, 12/256 GB 900 euro oraz 1 000 euro w opcji 16/256 GB.