Reklama
aplikuj.pl

Ataki hakerskie – jak uchronić przed nimi firmę?

Ataki hakerskie - jak uchronić przed nimi firmę

Obawiasz się o cyberbezpieczeństwo Twojej firmy? Zobacz, co możesz zrobić, aby uchronić ją przed atakami hakerów i ich konsekwencjami.

Dlaczego cyberbezpieczeństwo firmy jest kwestią priorytetową?

Jest rok 2014. Hakerzy wykradają z serwisu Yahoo! dane, powiązane z co najmniej 500 mln kont[i]. Dwa lata później Uber tuszuje wyciek wrażliwych danych 57 mln klientów oraz kierowców[ii]. Nie są to odosobnione przypadki. Okazuje się, że ataki na małe i średnie firmy zdarzają się częściej, choć ze względu na mniejszą skalę nie jest o nich tak głośno. Jak podaje National Cyber Security Alliance, amerykańska organizacja non-profit, aż 60% takich biznesów upada w ciągu sześciu miesięcy od wystąpienia cyberataku[iii]. Te dość niepokojące dane powinny stać się bodźcem do działania w celu poprawy bezpieczeństwa w każdej firmie.

Jak ochronić firmę przed atakami hakerów?

W obliczu zagrożenia cyberatakami nie należy pozostawać biernym. Oto procedury, które warto wprowadzić w życie.

Aktualizacje oprogramowania

Aktualizacje oprogramowania to najprostszy sposób na zapobieganie atakom hakerskim. Traktowanie ich jak zło konieczne i odkładanie restartu systemu na później jest złą praktyką. Producenci ciągle poprawiają uchybienia i ulepszają programy komputerowe nie tylko po to, by te płynniej działały, lecz także w celu utrudnienia dostępu hakerom.

Firewall, czyli zapora sieciowa

Obok bieżącego aktualizowania oprogramowania, sieć firmową warto zabezpieczyć również przy pomocy elektronicznej „ściany ogniowej”. Firewall to nic innego jak dodatkowa blokada dostępu do firmowych komputerów. Rozwiązanie to jednocześnie uprzykrza życie hakerom oraz pozwala na wczesne wykrycie i zatrzymanie ewentualnych ataków.

Zapasowe kopie danych

Utrata danych to, obok ich wycieku, jedno z największych zagrożeń czyhających na firmy. Oprócz zapewnienia dodatkowej ochrony, dane należy też przechowywać w kilku kopiach, na kilku różnych nośnikach.

Silne hasła

Kolejna kwestia, o którą trzeba zadbać, to trudne do złamania hasła. Niedopuszczalna jest sytuacja, w której wszyscy pracownicy logują się do sieci przy pomocy takich samych danych. Co więcej, każdy program powinien być zabezpieczony innym hasłem. Sama konstrukcja hasła nie może opierać się oczywistych słowach (jak imię użytkownika), a jego długość powinna wynosić minimum 14 znaków. Jeśli jest taka możliwość, warto wprowadzić wieloskładnikowe uwierzytelnianie.

Szkolenia pracowników

By firma była bezpieczna, pracownicy muszą zdawać sobie sprawę z tego, jak ważna jest ochrona przed cyberatakami. W tym celu warto przeprowadzać szkolenia i wyczulać ich na popularne błędy. Zatrudnieni powinni m.in. wiedzieć, jak rozpoznawać phishing.

Outsourcing IT dla firm

Chociaż nie w każdej firmie zatrudniony jest zespół informatyków, to wszystkim, bez względu na obszar działalności, zagrażają ataki hakerskie. By firmowa sieć była przed nimi chroniona, wcale nie trzeba jednak rekrutować działu IT. Zamiast tego można postawić na outsourcing IT i skorzystać z pomocy partnera oferującego usługi informatyczne dla firm w Łodzi. Dzięki współpracy z zewnętrznym zespołem specjalistów firma i jej dane wrażliwe będą bezpieczne.

[i] https://en.wikipedia.org/wiki/Yahoo!_data_breaches#Late_2014_breach

[ii] https://www.theverge.com/2022/7/25/23277161/uber-2016-data-breach-settlement-cover-up

[iii] https://worldr.com/blog/60-of-small-businesses-fail-after-a-cyberattack.-why

Materiał reklamowy.