WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Technowinki

[AKT.] Athlon 200GE – kolejny as w rękawie AMD

W bazie danych SiSoftware Sandra odnaleziono wpis o kolejnym APU od czerwonych. Nie jest to jednak kolejny reprezentant serii Ryzen Raven Ridge, a nieco wysłużonej już generacji Athlonów. Innymi słowy, poznajcie układ Athlon 200GE.


AKTUALIZACJA

ASUS potwierdził, że Athlon 200GE rzeczywiście powstaje i zostanie wydany w dwóch wersjach (dzięki Benchmark.pl). Mowa o konsumenckiej i biznesowej, która posiada dodatkowe mechanizmy bezpieczeństwa. Jednak bez względu na przeznaczenie będzie oferował 2 rdzenie i 4 wątki o taktowaniu 3,2 GHz. Pokłady pamięci podręcznej L3 mają sięgać 4 MB, a współczynnik TDP 35 W.


Obecnie na rynku naprawdę budżetowych procesorów nie znajdziemy żadnej świeżej propozycji od AMD. Wprawdzie każdy uznawał chipy Ryzen 3 za reprezentantów tego segmentu, ale ich cena miała się nijak do Celeronów, czy Pentiumów. Wkrótce może się to zmienić, ponieważ specyfikacja odnalezionego Athlona 200GE wpisuje się pod to pojęcie wręcz idealnie.

Według wspomnianego wpisu Athlon 200GE posiada dwa rdzenie fizyczne z obsługą technologii SMT o taktowaniu 3,2 GHz. Każdy z nich ma do dyspozycji 512 kB pamięci podręcznej L2 oraz4 MB pamięci L3, którą dzielą między sobą. Nie wiadomo, czy będzie korzystał z technologii pokroju Precision Boost, czy XFR, które znajdziemy w Ryzenach, ale jest to możliwe ze względu na jego architekturę, która bazuje prawdopodobnie na Zen, lub Zen+.

Co ważne, zaraz obok krzemowego rdzenia CPU znalazł się również zintegrowany układ graficzny Radeon Vega 3. Ten odznacza się 3 blokami CU, które przekładają się na 192 procesorów strumieniowych. Jeśli idzie o jego TDP, to zostało ono wyznaczone na jedyne 35 W, co znajduje potwierdzenie w samym oznaczeniu, gdzie litera ”E” oznacza produkty energooszczędne.

Sam przeciek jest o tyle ciekawy, że AMD nigdy nie wyprodukowało żadnego APU w serii Athlon. Możemy więc sądzić, że ten układ pojawi się na rynku, ale ze zmienioną nazwą… chyba że firma planuje odświeżenie jednej ze swoich linii. Tak czy inaczej, Athlon 200GE byłby kolejnym dobrze wymierzonym ciosem w konkurencje, a jego specyfikacja świadczy o tym, że powalczyłby o miejsce na podium z procesorami pokroju Penituma G4560.

Nie należy jednak zapominać o samym źródle tej plotki. Nawet sugerowana data premiery oraz cena nie zostały ujawnione, dlatego nie powinniśmy wyciągać już teraz daleko idących wniosków. Wprawdzie Athlon 200GE wpisałby się idealnie do oferty AMD, ale tradycyjnie musimy czekać na oficjalne informacje.

Źródło: ranker.sisoftware.net