Reklama
aplikuj.pl

Atmosfera Wenus jest niszczycielska. NASA chce stawić jej czoło

Wenus

Najnowsza misja NASA mająca na celu zbadanie Wenus ma odbyć się w ciągu najbliższej dekady. Agencja planuje stworzyć nowy lądownik, który będzie w stanie wytrzymać drakońskie obciążenia, które generuje atmosfera Wenus.

Powstanie lądownik, dla którego atmosfera Wenus nie będzie problemem

Wenus od dawna jest obiektem zainteresowania naukowców ze względu na podobieństwo wielkości i składu do Ziemi. Jednak ekstremalne temperatury i warunki atmosferyczne planety sprawiły, że stała się ona trudnym celem badań i choć w ubiegłym roku ZSRR wysłało na Wenus łazika, który nawet zrobił zdjęcie (widzicie je powyżej), tamtejsze warunki zniszczyły go po niespełna dwóch godzinach.

Lądownik, który nie został jeszcze nazwany, będzie zaprojektowany tak, aby wytrzymać warunki panujące na Wenus i zostanie wyposażony w zestaw instrumentów naukowych do pomiaru składu atmosfery i powierzchni planety. Oczekuje się, że misja dostarczy informacji na temat historii i ewolucji planety, a także procesów, które ukształtowały jej atmosferę. Jednym z kluczowych celów misji jest poszukiwanie oznak życia. Chociaż uważa się, że Wenus nie nadaje się dziś do zamieszkania ze względu na surowe środowisko, istnieją dowody na to, że planeta mogła mieć bardziej gościnną przeszłość.

Czytaj też: Wpływ podróży kosmicznych na mózg. Naukowcy zwrócili się do pilotów myśliwców

Lądownik będzie szukał biosygnatur, czyli oznak życia w przeszłości lub obecnie, w atmosferze i na powierzchni planety. Misja ma wystartować pod koniec lat 2020, a lądownik ma dotrzeć na Wenus na początku lat 2030. Będzie to pierwsza misja NASA na Wenus od czasu orbitera Magellan, który zmapował powierzchnię planety w latach 90-tych. Plan ten nie jest jednak jeszcze oficjalny. Jest jedynie częścią propozycji złożonej przez zespół badaczy z Jet Propulsion Laboratory (JPL) i University of California, Los Angeles (UCLA) agencji NASA w ramach programu Discovery. Propozycja jest nadal rozpatrywana przez NASA i nie została jeszcze wybrana, a o tę samą możliwość finansowania konkurują inne wnioski. Decyzja ma zostać podjęta jeszcze w 2023 roku.