Reklama

Autonomiczna fabryka na orbicie? Space Tango ma takie plany

Firma Space Tango ogłosiła, że rozwija autonomiczną, zrobotyzowaną platformę orbitalną, która wykorzystuje mikrograwitację w produkcji przedmiotów dla różnych gałęzi przemysłu. Uruchomiona w połowie przyszłej dekady platforma ST-42 wykorzysta nowe technologie opracowane na pokładzie ISS.

Choć komercyjne loty kosmiczne trwają od jakiegoś czasu, ograniczają się one głównie do budowania statków kosmicznych, dostarczania ładunków na orbitę lub gromadzenia danych. Jednak nieważkość, zdolność do kontrolowania środowiska i inne unikalne właściwości przestrzeni mają potencjał do rozpoczęcia nowej rewolucji przemysłowej.

15 partnerów obsługujących Międzynarodową Stację Kosmiczną przeprowadziło wiele eksperymentów mających na celu rozwój nowych gałęzi przemysłu orbitalnego. Teraz Space Tango zamierza podjąć kolejny krok w kierunku tworzenia produktów m.in. dla firm z branży biomedycznej. Mowa również o innych technologiach, które powstaną na terenie autonomicznej fabryki.

Według firmy, bezzałogowy ST-42 zostanie użyty w misjach orbitalnych, a następnie powróci na Ziemię. Wczesne przeloty będą wykorzystywane do badania aplikacji technologicznych i produkcji materiałów. Kolejne  mają być zgodne z amerykańskimi przepisami FDA (Agencja ds. Żywności i Leków). Space Tango ma nadzieję, że ST-42 pomoże nie tylko rozwinąć sektor przemysłowy na niskiej orbicie okołoziemskiej, ale także wpłynie na rozwój ogólnych autonomicznych zdolności produkcyjnych.

[Źródło: newatlas.com; grafika: Space Tango]

Czytaj też: Astronauta przebywający na ISS sterował humanoidalnym robotem znajdującym się na Ziemi