WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Po godzinach

Autonomiczne samochody wyjechały w celach testowych na drogi w Wielkiej Brytanii

Startup Oxbotica zajmujący się autonomicznymi samochodami, wypuścił na ulice miasteczka Milton Keynes kilka zmodyfikowanych modeli Renault w celu przeprowadzenia testów praktycznych. To pierwszy raz, kiedy auta bez kierowcy jeżdżą samowolnie po Wielkiej Brytanii.

Samochody poruszały się po ulicach z zatrważającą prędkością około 8 kilometrów na godzinę. Nie był to zatem demon szybkości, ale z racji bezpieczeństwa niedziwne, że twórcy postanowili ustawić takie, a nie inne tempo pojazdu. Auto bez problemu radziło sobie z zakrętami czy hamowaniem w celu ustąpienia pieszym, a wszystkie te akcje dzieło Oxbotica inicjowało samoistnie. Celem testów poza oczywistym sprawdzeniem pojazdu w praktyce, było przyzwyczajenie opinii publicznej do tej nadchodzącej wielkimi krokami technologii.

Autonomiczne samochody Oxbotica korzystają z oprogramowania stworzonego przez uczelnie z Oksfordu. Nazywa się ono Selenium i zbiera informacje o najbliższym otoczeniu, dzięki połączeniu danych otrzymywanych ze specjalnych kamer oraz systemów LIDAR.

źródło i zdjęcie: techcrunch.com