WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Moto

Autonomiczny robot Stan uwolni kierowców od parkingowego strachu na lotniskach

Parkingi na lotniskach to jedno z najgorszych miejsc zarówno dla zapominalskich, którzy po powrocie nie są w stanie odnaleźć swojego samochodu, jak i tych, którzy po prostu nie znoszą szukać dla siebie miejsca w ciasnych przejazdach. Oczywiście wiele zależy tutaj od lotniska, ale taki autonomiczny robot, jakim jest Stan po prostu powinien znaleźć się na każdym z nich. 

Stan został opracowany i zbudowany przez francuską firmę Stanley Robotics, która postawiła na połączenie autonomiczności z funkcjonalnością. Ten nie tylko zabierze Wasz samochód po wjechaniu na teren parkingu przy lotnisku, ale też dostarczy Wam go pod sam nos. Wszystko to dzięki szeregowi czujników analizujących kształt i rozmiar każdego pojazdu, wprowadzonych wcześniej danych co do określonego parkingu oraz systemu, zarządzającego tymi wszystkimi miejscami przypisywanymi do każdego samochodu z osobna.

Jego działanie jest proste – niewielki robot podjeżdża do samochodu, ostrożnie wsuwa pod niego podnośniki, delikatnie podnosi i przewozi do miejsca docelowego. Klienci dostają z kolei wsparcie aplikacji na smartfony, która umożliwia wcześniejszą rezerwacje miejsca i przedwczesną „dostawę”. Cały proces działania Stana został przedstawiony na poniższym filmiku.

Tak naprawdę Stan nie tylko przyśpieszy cały proces na parkingu, ale też pozwoli zaoszczędzić na nim miejsce, umieszczając samochody bliżej siebie (ich drzwi pozostają przecież zawsze zamknięte). Nie jest to jednak specjalnie świeży projekt, bo jego początek sięga 2015 roku i po licznych testach wreszcie będzie testowany „w boju” latem tego roku na jednym z najbardziej ruchliwych lotnisk w Wielkiej Brytanii, a dokładnie Gatwick.

Czytaj też: Google wyjaśnia jak Android Auto zmieni przyszłość samochodów

Źródło: Digitaltrends