WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Badacze odkryli nieznane mechanizmy dotyczące supernowych

Istnienie Wszechświata rozpoczęło się od Wielkiego Wybuchu. Nie wiadomo jednak, w jaki sposób dochodzi do eksplozji supernowych. Sytuacja może się zmienić za sprawą nowych odkryć.

Autorzy nowych badań zdefiniowali najważniejsze kryteria, według których może dojść do wybuchów na kosmiczną skalę. Pod uwagę wzięli tzw. turbulencje, analizując je do momentu, w którym zachodzi gwałtowna reakcja prowadząca do powstania supernowych.

Wraz z postępem prac, naukowcy zrozumieli, że cały ten mechanizm jest niezwykle istotny dla pochodzenia całego Wszechświata. Co więcej, odkrycia mogą mieć zastosowanie w zapewnianiu szybszych lotów kosmicznych oraz efektywniejszym wytwarzaniu energii. Chodzi o reakcje, które generują zerową emisję, ponieważ wszystkie produkty wykorzystywane w procesie spalania są przekształcane w energię.

Odkrycia dokonano przy użyciu unikalnej rury uderzeniowej, która pozwalała na tworzenie i analizowanie wybuchów w zamkniętym środowisku. Ultraszybkie lasery i aparaty fotograficzne zostały użyte do pomiaru eksplozji i wskazania czynników potrzebnych do osiągnięcia punktu, w którym płomień staje się hipersoniczną, gwałtowną reakcją.

ŹRÓDŁO: phys.org