Reklama
aplikuj.pl

Badania nad pszczołami pozwolą usprawnić drony

Naukowcy z University of Queensland w Australii zwracają uwagę na doskonały sposób skręcania, jaki pszczoły wykorzystują podczas lotu. Im lepiej badacze zrozumieją te zwroty, tym bardziej prawdopodobne jest, że będą w stanie przenieść metody owadów na projekty związane np. z dronami. 

Aby uzyskać wysokiej jakości zdjęcia pszczół, naukowcy tymczasowo zablokowali dostęp do swojego ula. Nie mogąc się dostać, owady zaczęły tworzyć „chmurę” na zewnątrz. Obserwując każdy ruch za pomocą kamer, badacze mogli zauważyć, jak pszczoły krążyły obok siebie, wykonując dowolną liczbę ostrych zakrętów.

Pszczoły zwalniają, wchodząc w zakręty i przyspieszają podczas wychodzenia z nich. Ale według autorów badania, „były one w stanie utrzymać stałe przyspieszenie podczas skręcania, niezależnie od tego, jak ostre były skręty lub jak szybko poruszały się pszczoły”. Zrozumienie, w jaki sposób obracają się pszczoły i jak unikają kolizji, ma kluczowe znaczenie dla pracy naukowców. Przekonanie się, jak jedni z najlepszych lotników w świecie przyrody radzą sobie w pozornym chaosie byłoby ogromnym postępem.

To nie byłaby pierwsza ludzka innowacja zaczerpnięta ze świata zwierząt. Naukowcy wykorzystali ostatnio innego latającego owada, osę, jako inspirację do przenoszenia ciężkich przedmiotów. Zwierzęta takie jak pająki i małpy również pomogły w tworzeniu nowych rodzajów robotów.

[Źródło: popularmechanics.com]

Czytaj też: Te ujęcia pokazują, że drony powinny częściej odwiedzać tory wyścigowe